Reklama
Reklama

Warta w Poznaniu przekroczyła stan ostrzegawczy

fot. Krzysztof Szczotka
fot. Krzysztof Szczotka

W niedzielę w godzinach popołudniowych poziom wody w Warcie przy moście Św. Rocha przekroczył stan ostrzegawczy. W Wielkopolsce Warta w wielu miejscach przekroczyła w poniedziałek rano stan alarmowy.

W niedzielę około godziny 16.00 wodowskaz na moście Św. Rocha w Poznaniu pokazał ponad 400 centymetrów, co oznacza, że w naszym mieście poziom wody w Warcie przekroczył stan ostrzegawczy (400 cm). W poniedziałek rano wodowskaz pokazał 401 cm, a wody przybywa w tempie 2cm na trzy godziny.

Na Warcie w Wielkopolsce przekroczone są nie tylko stany ostrzegawcze (oprócz Poznania jeszcze w Nowej Wsi Podgórnej o 15 cm, Pyzdrach o 35 cm), ale też alarmowe. W Kole w poniedziałek rano stan alarmowy był przekroczony o 6 centymetrów (396 cm), w Sławsku o 22 cm (502 cm), w Lądzie o 9 cm (379 cm), a w Śremie o 3 cm (463 cm). W miejscowości Bogusław na Prośnie również osiągnięty został stan alarmowy - przekroczono go o 1 cm (obecnie 301 cm). Podobnie jest w miejscowości Dąbie nad Nerem. Stan alarmowy przekroczono tu o centymetr (301 cm).

- Najbliższe godziny, a nawet dni to jeszcze czas, gdy na rzekach w Wielkopolsce będziemy obserwować niewielkie wzrosty poziomu wód - mówi dyżurny hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Następnie sytuacja powinna zacząć się normować - dodaje. Według hydrologów Wielkopolsce nie grozi powódź.

Przypominamy, że w maju 2010 roku Warta w Poznaniu osiągnęła poziom bliski 670 cm przekraczając o ponad dwa metry stan alarmowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro