Reklama

Kiedy Poznańska Kolej Metropolitalna?

W niedzielę na Dworcu PKP odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego oraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Metropolia Poznań.Przedstawiono plany stworzenia (w tym finansowania) Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Konferencja prasowa została zorganizowana na Dworcu PKP w Kobylnicy nie bez powodu. Właśnie to miejsce ma być ważnym elementem master planu, ze względu na położenie oraz fakt, że już w tej chwili jest ono wykorzystywane przez mieszkańców, choć jego potencjał jest o wiele większy.

Wdrożenie planu w życie to nie jeden moment. Master plan pokaże nam kilka projektów i pomoże zdecydować, w jakiej kolejności je realizować - mówił Ryszard Grobelny. Liczmy na to, że master plan pokaże gdzie na dworcu powinno być przedszkole, by rodzice podróżujący pociągiem mogli pozostawiać i odbierać dzieci, jakie ścieżki rowerowe stworzyć, ile biletomatów PKP ma ustawić - podsumował prezydent Poznania.

Starosta poznański dodał, że master plan zwróci też uwagę na parkingi. Gdzie i na ile miejsc powinniśmy je stworzyć? Gdzie i jak odnowić dworzec? Jak i co stworzyć, by był powód skorzystania z Kolei Metropolitalnej? - wyliczał Jan Grabkowski.

Maciej Musiał z Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań zaznaczył, że taki plan to nie kwestia ambicji, to musi być kwestia analiz, musimy wiedzieć, jakie są potrzeby i jak na nie zareagować.

Według badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenia Centrum Badań Metropolitalnych liczba osób dojeżdżających codziennie do miasta samochodem jest sześciokrotnie wyższa niż korzystających z kolei. A Infrastruktura Poznańskiego Węzła Kolejowego z dziewięcioma koncentrycznie zbiegającymi się liniami kolejowymi nie jest przez mieszkańców wykorzystywana.

W celu kompleksowego rozwiązania tego problemu wykorzystania istniejącej infrastruktury kolejowej dla usprawnienia komunikacji publicznej w obszarze metropolitalnym zbudowano Partnerstwo, w skład, którego obok Stowarzyszenia, jako Lidera weszły między innymi: Województwo Wielkopolskie, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o., 20 jednostek samorządu terytorialnego - członków Stowarzyszenia Metropolia Poznań - informuje Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Działając w imieniu Partnerów Stowarzyszenie przygotowało i złożyło w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego projekt pt. Master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Projekt ten aplikuje o środki z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) - dodaje Marciniak.

Przygotowanie planu kolei metropolitalnej kosztować będzie około dwóch milionów złotych. Pieniądze w większości pochodzić będą ze środków unijnych. Plan ma być gotowy za dwa lata. Natomiast jego realizacja to wstępnie koszt kilkuset milionów złotych i nie wiadomo, kiedy inwestycja może zostać zrealizowana.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro