Reklama
Reklama

Kilkuset działkowców protestowało przed Urzędem Wojewódzkim

fot. Agata Kozłowska
fot. Agata Kozłowska

W środę przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu pojawiło się kilkuset działkowców z całej Wielkopolski. Protestowali przeciw projektowi ustawy PO, który ma uregulować kwestię ogródków działkowych. Działkowcy proponują swój projekt ustawy.

Już w kwietniu pisaliśmy o obawach działkowców związanych z przyszłością ogrodów działkowych. Styczeń 2014 roku jest ostatecznym terminem na wprowadzenie w życie nowej ustawy regulującej kwestię ogródków działkowych. Są cztery propozycje ustaw, w tym jedna obywatelska - działkowców. Podpisało się pod nią blisko milion osób.

Największe obawy działkowców wzbudza projekt Platformy Obywatelskiej, który równocześnie ma duże szanse na akceptację. Zgodnie z założeniami ustawy zlikwidowano by Polski Związek Działkowców, a działki trafiłyby w ręce miast czy gmin. Tego najbardziej obawiają się działkowcy. Ogrody miałyby być prowadzone przez działkowców z danego ogrodu, a przynależność w stowarzyszeniu byłaby dobrowolna.

W środę kilkuset działkowców z Wielkopolski pojawiło się przed poznańskim Urzędem Wojewódzkim. Jak informują sami działkowcy, manifestowali oni przeciw m.in.: "próbie ograniczenia samorządności działkowców przez podporządkowanie stowarzyszeń ogrodowych właścicielowi gruntu, próbie uchwalania projektu zgłoszonego przez partię rządzącą - Platformę Obywatelską wbrew woli działkowców i nie konsultowanego z działkowcami, próbie odbierania działkowcom praw nabytych i stanowienia prawa służącego deweloperom i różnym grupom interesu".

Na ręce wojewody złożono specjalną petycję.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro