Reklama

Boże Ciało w czwartek - zakupów nie zrobimy. A w niedzielę?

fot. davdibiase

Już w czwartek w Polsce rozpocznie się drugi długi majowy weekend. 30 maja przypada w tym roku Boże Ciało. Ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy, nie zrobimy jutro zakupów w centrach handlowych. Ale być może już niedługo zakupów w dużych sklepach nie będziemy też robić we wszystkie niedziele.

Podobnie jak w przypadku Zielonych Świątków już w czwartek nie zrobimy zakupów w centrach handlowych i dużych sklepach. Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a to oznacza, że otwarte będą mogły być wyłącznie niewielkie sklepy, w których za kasą stanie ich właściciel. W podstawowe produkty zaopatrzymy się także na stacjach benzynowych. W pozostałe dni długiego weekendu centra handlowe będą otwarte normalnie.

Tymczasem w Polsce od kilku dni trwa dyskusja na temat wprowadzenia zakazu handlu w placówkach handlowych we wszystkie niedziele. Z projektem zmian w Kodeksie pracy wystąpiło kilkudziesięciu posłów - w większości z Prawa i Sprawiedliwości, ale też z Platformy Obywatelskiej, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pomysłodawcy zakazania handlu podkreślają, że zmiana korzystnie wpłynie na rodziny, których członkowie pracują od rana do wieczora np. w centrach handlowych. Dodatkowo zaznaczają, że dzięki zamknięciu centrów handlowych na jeden dzień Polacy zamiast do sklepów pójdą z rodziną na spacer np. do parku czy na deptak. - Wszystkie te aspekty poprawią integrację i zacieśnią więzy rodzinne, co ma niebagatelne znaczenie - zwłaszcza przy tak dramatycznych prognozach demograficznych przedstawianych dla naszego kraju - tłumaczą pomysłodawcy zmian.

Projekt ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy nie zgadzają się z argumentami autorów koncepcji wskazując m.in. na grożący Polsce kryzys i większe bezrobocie. Pracodawcy już zapowiadają, że zakaz handlu w niedzielę będzie się wiązać ze zwolnieniami.

A Wy co myślicie o pomyśle zakazania handlu w niedzielę? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Mają być burze z gradem
28℃
18℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro