Reklama
Reklama

Outer Spaces: murale powstają na Jeżycach

Murale z 2011 roku | fot. Tomasz Szwajkowski
Murale z 2011 roku | fot. Tomasz Szwajkowski

W 2011 roku w Poznaniu odbyła się pierwsze edycja festiwalu murali - Outer Spaces. W ramach wydarzenia pięciu artystów malowało pięć zaniedbanych ścian poznańskich kamienic. W 2012 roku nowy wygląd zyskało pięć ścian z Wildy. Tym razem upiększone zostaną Jeżyce, ale nie murale będą najważniejsze.

Brzydkie ściany kamienic przy ulicach Garbary 41, Grobla 18, Kantaka 8/9, Taczaka 11 i Woźnej 13 w maju 2011 roku nabrały blasku. Wszystko dzięki pięciu niezwykłym artystom, którzy słyną z wykonywania murali. Blu, Erosie, Kenor, Remeda i Sam3 wnieśli na poznańskie ulice kolor, radość i powiew świeżości.

Wszystko w ramach festiwalu murali - Outer Spaces. Pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom Poznania, nie dziwi więc fakt, że i w 2012 roku kolejne ściany zyskały zupełnie nowy wygląd. Murale pojawiły się na obiektach przy Hetmańskiej 101, Sikorskiego 25, Przemysłowej 21, Czarnieckiego 14 i Górnej Wildzie 89.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się już w czwartek, 30 maja, i potrwa do niedzieli. Hasłem przewodnim wydarzenia jest Urban Forest. - To określenie systemu leśnego, który wzrasta wraz z miastem, tworząc spójną i nieodrębną część miejskiej przestrzeni - wyjaśniają organizatorzy. - W przestrzeni miejskiej przyroda i natura często tracą swój pierwotnych charakter na rzecz postępujących zmian urbanistycznych, wymogów urzędniczych, społecznych czy kulturowych. OUTERSPACES URBANFOREST zakłada prostotę działań, zwrócenie uwagi na podstawowe ludzkie potrzeby bycia ze sobą i dla siebie - dodają.

Murale w tym roku ozdobią kolejną poznańską dzielnicę - Jeżyce. Łącznie pojawią się na czterech ścianach wybranych budynków (przy ulicach Poznańskiej, Kościelnej i przy skrzyżowaniu Kraszewskiego i Sienkiewicza). - Nietypowy mural, wykonany z trawy i mchu pojawi się przy skrzyżowaniu ulic Wawrzyniaka i Słowackiego - wyjaśnia Anna Gruszka ze Stowarzyszenia Inner Art.

Część murali już zaczęła powstawać, jeden jest już nawet gotowy. - Jednak to nie murale są w tym roku najważniejsze, dlatego zmieniła się nazwa festiwalu. Do tej pory był to Festiwal Murali Outer Spaces, teraz jest to po prostu Festiwal Outer Spaces - dodaje Gruszka. - Chcemy aby było to wydarzenie dostępne i interesujące dla dużej grupy odbiorców stąd koncerty, performance, otwarte imprezy i warsztaty.

Na warsztaty, a jest ich sporo, wciąż można się zapisywać ([email protected]). - Będą się odbywać w Domu Tramwajarza. Przy muralu na ulicy Poznańskiej pojawią się natomiast leżaki, na których będzie można odpocząć i się zintegrować. Zachęcamy też do odwiedzenia naszego zielonego tipi, które ustawione zostanie przy ulicy Kościelnej. Będzie wykonane z drewna i roślin - zapowiada.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie TUTAJ. Zobacz zdjęcia murali z poprzednich edycji festiwalu:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro