Wydział Historyczny UAM przeniosą na Morasko: "to już ostatni wydział"
Wydział Historyczny UAM z Collegium Historicum zostanie przeniesiony na Morasko. Już w marcu, gdy pojawiły się informacje o tym, że UAM chce sprzedać część swoich nieruchomości (w tym Collegium Historicum) pojawiły się obawy radnych o akademickie śródmieście. Prezydent zapewnia, że Wydział Historyczny jest ostatnim wydziałem przenoszonym na Morasko.
Pod koniec marca podawaliśmy informację o planowanej przez UAM sprzedaży części swoich nieruchomości. Poznańskie nieruchomości przeznaczone pod młotek to pałacyk wraz z gruntem oraz Collegium im. H. Cegielskiego (oba obiekty znajdują się przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku), kamienica przy ulicy Słowackiego, działki przy Śniadeckich i Heweliusza, a także Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin i Dom Studencki Jowita. Dwa ostatnie budynki wzbudzają najwięcej emocji.
Choć władze UAM tłumaczą, że oferty nie mają na celu natychmiastowej sprzedaży budynków, a wyłącznie sondowanie rynku, miejscy i osiedlowi radni zaczęli się martwić o przyszłość akademickiego śródmieścia naszego miasta. Rada Osiedla Stare Miasto przygotowała nawet uchwałę, w której poruszono kwestię wyprowadzki kolejnych wydziałów uniwersytetu poza centrum miasta. - Radni nie negują budowy kampusu studenckiego na Morasku, który powstał z myślą, aby poznański uniwersytet się rozwijał. Podkreślają jednak, że pierwotnym zamierzeniem budowy kampusu było umieszczenie tam wydziałów z obszaru nauk matematyczno-przyrodniczych - wyjaśnia Paweł Sztando z RO Stare Miasto.
Odpowiedź na uchwałę przygotował prezydent Poznania. - Budowa obiektów na Morasku jest konsekwencją posiadania przez UAM prawa własności lub prawa wieczystego użytkowania 156,7 ha gruntu na Morasku. Pozyskanie takiego terenu w centrum miasta byłoby praktycznie niemożliwe. Dla porównania teren zajmowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie wynosi 22,9 ha - tłumaczy Ryszard Grobelny w dokumencie.
Równocześnie prezydent zapewnia, że Wydział Historyczny UAM jest ostatnim wydziałem uniwersytetu przenoszonym na Morasko. - Siedem spośród czternastu wydziałów uniwersytetu pozostało w obrębie śródmieścia, w tym wydziały z największą liczbą studentów (m.in. Wydział Nauk Społecznych i Wydział Prawa i Administracji). Wydział Historyczny jest ostatnim wydziałem UAM przenoszonym na Morasko - podkreśla.
- Wśród wydziałów mających swe siedziby na terenie Kampusu tylko dwa kształcą studentów w zakresie dziedzin humanistycznych. Pozostałe zaś dotyczą nauk ścisłych i przyrodniczych, które ze względu na specyfikę prowadzenia zajęć dydaktycznych i badań naukowych nie mogą funkcjonować w dostępnych budynkach w śródmieściu. Z kolei przebudowa już istniejących budynków na potrzeby wspomnianej działalności byłaby zbyt kosztowna. Także modernizacja budynku Collegium Historicum, który znajduje się na liście obiektów przeznaczonych na sprzedaż przez UAM i który nie był budowany do celów dydaktycznych, pochłonęłaby zbyt duże środki - dodaje.
Kwestia sprzedaży obiektów UAM nie jest jeszcze pewna. - W zależności od tego czy zgłoszą się jakieś podmioty i czy one będą zainteresowane jakimkolwiek budynkiem, wtedy my będziemy podejmować decyzję - zaznaczała w marcu Dominika Narożna, rzeczniczka UAM.
Ryszard Grobelny zdradza, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży nieruchomości miałyby pozwolić uniwersytetowi dokończyć budowę Wydziału Prawa i Administracji, a także Wydziału Nauk Społecznych, które znajdują się w śródmieściu. Ale nie są to jedyne inwestycje planowane przez uczelnię do roku 2020. UAM przez najbliższe lata chce m.in. zmodernizować DS Hanka, zaadaptować pomieszczenia zwolnione przez Wydział Chemii przy ul. Grunwaldzkiej na potrzeby m.in. Wydziału Anglistyki, przebudować wejście do Collegium Novum, zaadaptować koszarowiec przy Al. Niepodległości 53 na potrzeby Instytutu Historii Sztuki, a także wybudować nowy magazyn i przebudować poddaszę na magazyn książek przy ul. Ratajczaka 38/40. W sumie te inwestycje mają pochłonąć około 270 mln złotych.