Reklama
Reklama

Poznański Bazar: jest restauracja, będzie hotel

Poznański Bazar, budynek stojący przy skrzyżowaniu ulicy Paderewskiego i al. Marcinkowskiego otwiera się na gości. W ubiegłym roku otwarto tu restaurację, a za dwa lata planowane jest otwarcie hotelu. Już teraz można wynająć Salę Białą - prawdziwą salę balową.

Gmach Hotelu Bazar ukończono w 1842 roku. To tutaj działały m.in. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kasyno Towarzyskie, Centralne Towarzystwo Gospodarskie. Stąd wywodziły się Dziennik Poznański i Kurier Poznański. To właśnie w Hotelu Bazar w grudniu 1918 roku gościł Ignacy Paderewski, którego wizyta wywołała wśród mieszkańców Poznania wielkie poruszenie. Z balkonu przemówił do zebranego tłumu. Był to impuls powodujący wybuch Powstania Wielkopolskiego.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA


W okresie międzywojennym hotel był luksusowym i prestiżowym miejscem, w którym zatrzymywały się znane osobistości. Słynął z bardzo dobrej restauracji. Niestety, ale uległ zniszczeniu w 1945 roku. Od lat jest remontowany przez właścicieli - spółkę Bazar Poznański.

- Od zeszłego roku Bazar wraca na kulinarną mapę Poznania - mówi Adam Zakrzewski z Hotelu Bazar. - W ubiegłym roku otworzyliśmy restaurację. Chcemy tu stworzyć miejsce, które serwuje bardzo dobre dania w bardzo dobrej cenie. Celowo nie ma tu białych obrusów - dodaje. Jeszcze wcześniej przywrócono funkcję handlową na parterze kompleksu. Nowy wygląd zyskała też sala balowa - Sala Biała.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata ma tu zacząć działać hotel. - W drugiej restauracji, która będzie podpięta pod hotel wszystko będzie na najwyższym poziomie - zaznacza Zakrzewski.

- Dla większości poznaniaków to ważny obiekt z bogatą historią. Remont trwa długo, ale powoli zmiany idą w dobrym kierunku. Chcemy, by to miejsce żyło. Organizujemy coraz więcej wystaw i imprez. W piątek zapraszamy na Noc Restauracji - kończy.

Zobacz wnętrza obiektu:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
13℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro