Reklama
Reklama

Dzień otwarty koszar: pokażą odrestaurowany czołg IS-2

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

W sobotę 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbędzie się Dzień otwarty koszar. To gratka dla miłośników militariów - tym bardziej, że pierwszy raz będzie tu można zobaczyć odrestaurowany (i jeżdżący!) czołg IS-2.

Dni otwarte koszar CSWL przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu od lat cieszą się ogromną popularnością. I w tym roku, z okazji Dnia Dziecka, wszyscy chętni będą mogli wybrać się do koszar i na własne oczy zobaczyć ciężki, wojskowy sprzęt.

Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających? Od 12.00 do 14.00 będzie można zobaczyć eksponaty w Muzeum Broni Pancernej. W południe odbędzie się przejazd ciężkiego sprzętu, a wśród maszyn pojawią się m.in. Sd.Kfz 6, T-70M, M60A1. Su-100, repliki Sd.Kfz 222 i wiele innych. Udział w w Święcie 1 Batalionu Pancernego zapowiedziały różne grupy rekonstrukcyjne - m.in. 7 D.A.K., 3 Bastion Grolman, a także Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta.

Prawdziwą gratką dla zwiedzających będzie premierowy pokaz jazdy wyremontowanego czołgu ciężkiego IS-2. - Do dziś w Polsce zachowało się 11 czołgów IS-2. Niestety, w znakomitej większości są to egzemplarze "pomnikowe", pozbawione silników, skrzyń biegów i całego wyposażenia. Wyjątkiem jest czołg z kolekcji Muzeum Broni Pancernej - bardzo dobrze zachowany pod względem mechaniki jaki i wyposażenia - wyjaśnia Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.

Czołg pierwszy raz uruchomiono w muzeum 8 lat temu. Wówczas jednak nie udało się przeprowadzić kompleksowego remontu maszyny, gdyż nie było do tego odpowiednich warunków. - Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, pułkownika dypl. Piotra Kriese, wolontariusze z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej mogli skorzystać z wojskowych warsztatów naprawczych - dodaje.

Remont rozpoczęto w październiku 2012 roku i zakończy się w maju. Zakres prac obejmował m.in. modernizację układów chłodzenia, olejowego, paliwa, powietrznego, elektrycznego. Dodatkowo wymalowano wnętrze czołgu, przeglądano peryskopy i szkła pancernego, a także kupiono oryginalną radiostację i plandekę na pojazd.

Próbna jazda czołgu (zdjęcia z przeprowadzania prac remontowych poniżej):

W ramach dnia otwartego pierwszy raz zaprezentowana zostanie replika armaty prawosławnej wz 02/26 wykonana w ramach "Projektu Armata" realizowanego przez GRH 7 DAK.

Impreza odbędzie się 1 czerwca (sobota) w godzinach 11.00-14.00 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro