Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -5

Cybernetyczny nóż uratuje pacjentów

BS
piątek, 24.05.2013 r.
godz. 00.40
BS | piątek, 24.05.2013 r., godz. 00.40
Cybernetyczny nóż uratuje pacjentów

Pod cybernetyczny nóż trafią pacjenci Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Szpital kupił laser, który precyzyjnie namierzy i usunie nowotwór. Lekarze już uczą się obsługi, a pierwsi pacjenci trafią na stół operacyjny w połowie czerwca.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Cybernetyczny nóż służący do naświetlania nowotworów to nowy nabytek Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Jest tak precyzyjny że uderza tylko w tkanki z nowotworem nie wpływając na zdrowe narządy - Te zmiany, które są napromieniowane, bardzo często lokalizują się blisko narządów krytycznych, a dzięki precyzji tego narzędzia dawka promieniowania dociera tylko tam gdzie powinna - wyjaśnia Agnieszka Skrobała z Pracowni Teleradioterapii WCO.

Aparat będzie poruszać się wraz z oddechem pacjenta. Wart kilkadziesiąt milionów nóż ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu nowotworów wielu części ciała - Będziemy mogli napromieniowywać z nowotworami centralnego układu nerwowego, głowy, szyi, płuc, wątroby, trzustki czy prostaty - mówi dr Krystyna Adamska, ordynator oddziału radioterapii.

Cybernetyczny nóż podaje wysokie dawki naświetlania, precyzja jest więc niezbędna. Ten sprzęt jest dokładny do jednej dziesiątej milimetra - Podając wysokie dawki bardzo łatwo możemy pacjentowi zaszkodzić - opowiada Sebastian Adamczyk z Pracowni Dozymetrii Klinicznej, WCO. Obecnie personel medyczny przygotowuje się do obsługi sprzętu. Cybernetyczny nóż zacznie leczyć pod koniec czerwca.

ZOBACZ VIDEO
arrow