Reklama
Reklama

Business Garden Poznań: wmurowali kamień węgielny

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

W czwartek na budowie kompleksu biurowców Business Garden Poznań przy ulicy Bułgarskiej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego ważącego pół tony. Pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę czterech obiektów ma się zakończyć na początku 2015 roku.

Już pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o pracach, jakie rozpoczęły się przy skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Bułgarskiej. Usuwano stąd wówczas drzewostan, by zrobić miejsce nowym budynkom jakie pojawiają się na działce. W listopadzie inwestor poinformował nas, że jest na etapie wyboru generalnego wykonawcy prac.

W lutym ogłoszono, że biurowce będzie stawiać firma PORR. Wtedy zaczęły się pierwsze prace - teren częściowo ogrodzono, a na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt. W czwartek odbyło się tutaj uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

Jak informuje inwestor, SwedeCenter, kamień węgielny ważył... pół tony. - Wykonano go z odlewu betonowego. Został przeniesiony za pomocą 30-metrowego żurawia wieżowego i wmurowany w narożniku podziemnej hali garażowej jednego z czterech wznoszonych na obecnym etapie inwestycji budynków biurowych, siedem metrów poniżej poziomu ulicy.

Pierwszy etap budowy, obejmujący postawienie czterech obiektów biurowych, ma się zakończyć na początku 2015 roku. - Tylko po stronie generalnego wykonawcy w realizację projektu będzie zaangażowanych blisko 200 osób - wyjaśnia inwestor. Cztery budynki będą mieć łączną powierzchnię około 42 tysięcy metrów kwadratowych, po sześć kondygnacji i znajdą się w nich biura oraz punkty usługowe z udogodnieniami dla najemców.

Inwestor chce zastosować w kompleksie energooszczędne rozwiązania techniczne zgodne z certyfikacją LEED. Otrzymał już nawet taką precertyfikację. Zastosowano tu m.in. energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania i czujnikami ruchu wyłączającymi zbędne oświetlenie w częściach wspólnych budynków, energooszczędny system wentylacji i chłodzenia oparty na belkach chłodzących, zielone dachy redukujące efekt "wyspy cieplnej", a także gromadzenie i powtórne wykorzystywanie wody opadowej do nawadniania terenów zielonych.

Docelowo kompleks będzie się składać z dziewięciu budynków. Realizacja II etapu (budowa pięciu pozostałych obiektów) ma się rozpocząć w 2015 roku. Autorami projektu są biuro Ahlqvist & Almqvist arkitekter/Perspective ze Szwecji oraz pracownia Arcade Polska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro