Reklama
Reklama

Ruszają Juwenalia! Pochód żaków przeszedł przez miasto

fot. Piotr Raczkowski
fot. Piotr Raczkowski

W czwartek w Poznaniu rozpoczęło się święto studentów - Juwenalia. O godzinie 17.00 na placu Mickiewicza zebrali się żacy ze wszystkich poznańskich uczelni, którzy po otrzymaniu klucza do miasta przemaszerowali na stadion AZS w wielkim pochodzie. Pierwszego dnia na juwenaliowej scenie pojawi się m.in. Monika Brodka.

W czwartek w stolicy Wielkopolski rozpoczęło się wielkie świętowanie studentów - tradycyjne Juwenalia. - Od godziny 17.00 zapraszamy na plac Mickiewicza, gdzie na balkonie Auli Uniwersyteckiej nastąpi przekazanie kluczy do miasta. Z kluczami wymaszeruje Wielki Pochód Juwenaliowy - wyjaśniają organizatorzy imprezy.

W pochodzie uczestniczyły setki studentów. Ci w najlepszym przebraniu mają szansę na nagrody. - Na trasie, na wysokości Domu Studenckiego Hanka, zlokalizowany będzie jeden z punktów widokowych, który pozwoli jury rozstrzygnąć kto jest największym freakiem pośród freaków i ogłosić to ze sceny podczas koncertów - dodają.

Od godziny 18.00 do 19.30 ruch był częściowo wstrzymany na al. Niepodległości od placu Mickiewicza w kierunku Cytadeli (do ulicy Cichej). - Przepraszamy wszystkich kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej za utrudnienia w ruchu. Prosimy także o zrozumienie. Raz w roku, w sposób zapowiedziany z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, pragniemy przypomnieć miastu, jak wygląda jego serce. Nie palimy opon, nie rzucamy wyzwisk, nie opluwamy Rządu lub Prezydenta. Manifestujemy swoją radość i wspólnotę.

Juwenaliowe koncerty będą się odbywać podobnie jak w latach ubiegłych na stadionie AZS przy ulicy Pułaskiego (wejście od ulicy Cichej). Przed żakami cztery dni z muzycznymi atrakcjami. Wstęp na koncerty jest bezpłatny dla studentów i doktorantów (na podstawie legitymacji). W czwartek do godziny 21.00 na teren stadionu bezpłatnie wejdą też "niestudenci", ale tylko pełnoletni. Aby dostać się na koncert po 21.00 trzeba będzie mieć bilet (do kupienia w namiocie przy ul. Cichej). W kolejne trzy festiwalowe dni "niestudenci" będą musieli posiadać płatne bilety (20 zł za jeden dzień lub 45 zł za karnet).

Pierwszego dnia, w czwartek, na scenie pojawią się The Synki, Zgon, Omni Modo, Brainfreezer Soundsystem oraz gwiazda wieczoru - Monika Brodka. W piątek koncerty dadzą The Ploy, Gypsy Cz, Bracia Figo Fagot (którzy nie zagrają "Bożenki" oraz "Małgoś" ze względu na posądzenie o rasizm), Bisz, Indios Bravos i Gooral. W sobotę sceną zawładną Drunk"n"Rolled, Flapjack, Ray Wilson & Stiltskin, Acid Drinkers i Big Cyc. W niedzielę zaprezentują się Miuosh, Zeus, Vienio feat. Jamal i Pezet.

Ale Juwenalia to nie tylko muzyka. - W tym roku postanowiliśmy całkowicie odrestaurować strefę Lecha, tak byście czuli się tam jak najlepiej. Do tego rozbudowana strefa gastronomii, konkursy sponsorów, akcje promocyjne i wiele innych atrakcji, które animować będą cały teren imprezy. Delektować się klimatem Festiwalu będzie można również poza strefą imprezy masowej - zapewniają organizatorzy.

Na teren wydarzenia nie będzie można wnieść własnego alkoholu ani innych napojów. Piwo na stadionie ma kosztować 6 złotych i będzie je można nabyć za żetony dostępne na miejscu. Na stadion nie będą wpuszczane osoby pod wpływem alkoholu. Koncerty będą trwać do 3.00 nad ranem, a w niedzielę do 1.00.

Tegoroczne Juwenalia odbywają się pod patronatem Portalu Epoznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro