Reklama
Reklama

Stary Poznań Główny: kładka dla pieszych przejdzie przez budynek?

Kładka miała przechodzić nad placem Dworcowym - wizualizacja z ubiegłego roku | fot. TriGranit
Kładka miała przechodzić nad placem Dworcowym - wizualizacja z ubiegłego roku | fot. TriGranit

Kładka, dzięki której piesi będą mogli się dostać z nowego budynku dworca PKP na perony 4-6 być może będzie przechodzić przez budynek starego Poznania Głównego lub przez obiekt, który stanie na jego miejscu. W związku ze zmianą planów dotychczasowy dworzec ma być dostępny dla pasażerów nie do czerwca, a do końca wakacji.

Informację o tym, że stary budynek dworca będzie funkcjonować dłużej niż początkowo planowano podało Radio Merkury. Już w kwietniu pisaliśmy, że PKP przymierza się do zamknięcia obiektu w czerwcu. Wówczas pasażerowie i tak mogliby korzystać z przejścia podziemnego pomiędzy peronami (ma pozostać otwarte dla pieszych).

Chęć wyłączenia budynku z użytkowania argumentowano planowaną budową kładki dla pieszych, która połączy nowy budynek dworca PKP z peronami 4, 5 i 6. Kładka miała przebiegać nad placem Dworcowym w kierunku Dworca Zachodniego.

- Budynek starego dworca będzie jednak otwarty dłużej niż do czerwca - mówi Piotr Kryszak, rzecznik PKP w Poznaniu. - Prawdopodobnie do końca wakacji. Przesunięcie pojawiło się w związku z planowanymi zmianami w umiejscowieniu kładki dla pieszych - dodaje. - Wcześniej planowaliśmy, że kładka będzie przebiegać przed ścianą frontową starego dworca. Teraz pojawił się pomysł, by kładka przechodziła przez dworcowy budynek. Dzięki temu, w przypadku odrestaurowania elewacji ściany frontowej, nie będzie ona zasłonięta przez kładkę - tłumaczy.

Wciąż nie wiadomo jaka przyszłość czeka stary budynek dworca PKP. TriGranit, który ma zajmować się inwestycją, wraz z PKP nie rozstrzygnęli jeszcze konkursu na najlepszy projekt zagospodarowania budynku. Dużym znakiem zapytania jest stan techniczny obiektu - jeśli okaże się, że jest fatalny być może trzeba go będzie wyburzyć i postawić od podstaw.

TriGranit przyznaje, że budowa kładki może się rozpocząć dopiero jesienią. - Przed nami ogromne zadanie związane z nadaniem nowego wyglądu staremu budynkowi dworca PKP - mówi Przemysław Terlecki z TriGranit. - Wśród projektów zgłoszonych do konkursu są obiekty z kładką poprowadzoną wewnątrz budynku, ale są i takie z kładką na zewnątrz. Gdyby kładka pojawiła się na zewnątrz obiektu, byłaby przeszkodą podczas prowadzenia inwestycji. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Zwycięski projekt prawdopodobnie zostanie wybrany w czerwcu - dodaje.

Zgodnie z założeniami w budynku miałyby się mieścić biura, a także hotel.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro