Reklama

Stary Poznań Główny: kładka dla pieszych przejdzie przez budynek?

Kładka miała przechodzić nad placem Dworcowym - wizualizacja z ubiegłego roku | fot. TriGranit
Kładka miała przechodzić nad placem Dworcowym - wizualizacja z ubiegłego roku | fot. TriGranit

Kładka, dzięki której piesi będą mogli się dostać z nowego budynku dworca PKP na perony 4-6 być może będzie przechodzić przez budynek starego Poznania Głównego lub przez obiekt, który stanie na jego miejscu. W związku ze zmianą planów dotychczasowy dworzec ma być dostępny dla pasażerów nie do czerwca, a do końca wakacji.

Informację o tym, że stary budynek dworca będzie funkcjonować dłużej niż początkowo planowano podało Radio Merkury. Już w kwietniu pisaliśmy, że PKP przymierza się do zamknięcia obiektu w czerwcu. Wówczas pasażerowie i tak mogliby korzystać z przejścia podziemnego pomiędzy peronami (ma pozostać otwarte dla pieszych).

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Chęć wyłączenia budynku z użytkowania argumentowano planowaną budową kładki dla pieszych, która połączy nowy budynek dworca PKP z peronami 4, 5 i 6. Kładka miała przebiegać nad placem Dworcowym w kierunku Dworca Zachodniego.

- Budynek starego dworca będzie jednak otwarty dłużej niż do czerwca - mówi Piotr Kryszak, rzecznik PKP w Poznaniu. - Prawdopodobnie do końca wakacji. Przesunięcie pojawiło się w związku z planowanymi zmianami w umiejscowieniu kładki dla pieszych - dodaje. - Wcześniej planowaliśmy, że kładka będzie przebiegać przed ścianą frontową starego dworca. Teraz pojawił się pomysł, by kładka przechodziła przez dworcowy budynek. Dzięki temu, w przypadku odrestaurowania elewacji ściany frontowej, nie będzie ona zasłonięta przez kładkę - tłumaczy.

Wciąż nie wiadomo jaka przyszłość czeka stary budynek dworca PKP. TriGranit, który ma zajmować się inwestycją, wraz z PKP nie rozstrzygnęli jeszcze konkursu na najlepszy projekt zagospodarowania budynku. Dużym znakiem zapytania jest stan techniczny obiektu - jeśli okaże się, że jest fatalny być może trzeba go będzie wyburzyć i postawić od podstaw.

TriGranit przyznaje, że budowa kładki może się rozpocząć dopiero jesienią. - Przed nami ogromne zadanie związane z nadaniem nowego wyglądu staremu budynkowi dworca PKP - mówi Przemysław Terlecki z TriGranit. - Wśród projektów zgłoszonych do konkursu są obiekty z kładką poprowadzoną wewnątrz budynku, ale są i takie z kładką na zewnątrz. Gdyby kładka pojawiła się na zewnątrz obiektu, byłaby przeszkodą podczas prowadzenia inwestycji. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Zwycięski projekt prawdopodobnie zostanie wybrany w czerwcu - dodaje.

Zgodnie z założeniami w budynku miałyby się mieścić biura, a także hotel.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
21.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro