Reklama

Bracia Figo Fagot posądzeni o rasizm, sprawa trafiła do prokuratury

fot.  YouTube
fot. YouTube

Poznańscy studenci zaprosili zespół Bracia Figo Fagot na tegoroczne Juwenalia. Po tym jak pojawiły się głosy, że piosenki Braci Figo Fagot popularyzują rasizm sprawa trafiła do prokuratury.

Poznańskie Juwenalia odbywać się będą już w przyszłym tygodniu. Jedną z gwiazd studenckiego święta jest warszawski zespół Bracia Figo Fagot, który wzorując się na zespołach sprzed lat gra disco polo, ale w wersji prześmiewczej. Jak wcześniej informowaliśmy (tutaj) słowa o "Cyganach" pojawiające się w piosenkach wywołały niepokój naukowców i Romów biorących udział w sympozjum "Polityka wobec Romów - doświadczenia i perspektywy", które odbywało się kilka dni temu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Jak informuje portal Gazeta.pl - w piątek Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce zawiadomił o sprawie prokuraturę. Za nawoływanie na tle różnic narodowościowych grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Kwiatkowski widzi również inne rozwiązanie. Zaproponował, aby prokuratura przed rozpoczęciem śledztwa przeprowadziła z muzykami "rozmowę prewencyjną". Jeśli takie rozwiązanie nie przyniesie rezultatów i na Juwenaliach pojawią się obraźliwe dla Romów utwory śledztwo ma być wszczęte.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro