Reklama

Autobus MPK na trasie z "wielką rurą"

fot. DemonS X
fot. DemonS X

Wielka rura przymocowana do kursującego po mieście autobusu MPK to nie nowy sposób przewoźnika na ochładzanie wnętrza pojazdu. Nie jest to także niekonwencjonalna naprawa usterki. To element badań prowadzonych przez Politechnikę Poznańską oraz MPK.

Zabawnie i przerażająco zarazem wyglądał autobus linii nr 74 spotkany na trasie przez naszego czytelnika. Z tyłu pojazdu można zobaczyć wielką rurę przymocowaną do ściany i dachu autobusu. Gdyby nie informacja na kartce o badaniach prowadzonych przez Politechnikę Poznańską można by pomyśleć, że to nowy sposób na rozwiązanie technicznych problemów albo... nietypowa klimatyzacja.

Politechnika Poznańska wyjaśnia jednak, że są to badania, które mają poprawić kondycję powietrza w naszym mieście. - Instytut Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej we współpracy z MPK Poznań prowadzi obecnie badania emisji spalin pojazdów komunikacji miejskiej w celu określenia ich wpływu na zanieczyszczenie powietrza w Poznaniu - wyjaśnia prof. Jerzy Merkisz z instytutu.

- Dla przeprowadzenia oceny układów napędowych autobusów miejskich w aspekcie zużycia paliwa, ekologiczności i energochłonności ruchu, niezbędne jest prowadzenie pomiarów na obiektach rzeczywistych (autobusach) i w rzeczywistych warunkach ich eksploatacji, a więc na faktycznych trasach autobusowych -
precyzuje. - Prowadzone analizy oraz badania unikatową aparaturą naukowo-badawczą do badania energochłonności środków transportu, pozwolą wskazać kierunki zmian w sposobie eksploatacji pojazdów, a także zarządzania i planowania pracy taboru MPK Poznań.

Dane uzyskane przez naukowców mają też pomóc w dalszej rozbudowie infrastruktury zbiorowej naszej aglomeracji. Będą podstawą do tego, by zoptymalizować komunikację autobusową w Poznaniu pod względem pro-środowiskowym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro