Reklama

Złapałeś gumę w rowerze? Możesz domagać się odszkodowania

Rowerzyści mogą domagać się od miasta odszkodowań za zniszczony na dziurach rower. Wnioski o zwrot kosztów naprawy do Zarządu Dróg Miejskich wpływają jednak sporadycznie.

Rowerów na poznańskich ulicach pojawia się coraz więcej. Wymusza to zmiany przyzwyczajeń wszystkich użytkowników dróg, ale również poprawę infrastruktury rowerowej. Poznańska infrastruktura rowerowa budzi wiele emocji wśród rowerzystów - Mamy przykład za moimi plecami czyli droga pieszo-rowerowa wzdłuż ulicy Księcia Mieszka, gdzie ta nawierzchnia jest od sasa do lasa, raz jest kostka, raz asfalt, ale zupełnie zdegradowany - mówi Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej. Problemem są też śmieci na ścieżkach rowerowych, rozbite butelki i gałęzie.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Na zaniedbanych ścieżkach rowerowych łatwo o przebicie dętki, a nawet większe uszkodzenia. Okazuje się, że z takimi uszkodzeniami można zgłosić do zarządcy drogi. Odpowiednie wnioski można znaleźć między innymi na stronie Zarządu Dróg Miejskich. Drogowcy przyznają jednak, że wnioski od rowerzystów wpływają rzadko - Mamy ubezpieczyciela, który bada, czy dany wniosek jest zasadny. Jest to identyczne dochodzenia jak w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia pojazdu - wyjaśnia Dorota Wesołowska, rzeczniczka ZDM.

Od marca przed poznańskim sądem toczy się rozprawa, w której rowerzysta z Leszna domaga się od Zarządu Dróg Wojewódzkich odszkodowania za zniszczony na nierównej ścieżce rower. Jeśli dostanie pieniądze to będzie to pierwszy taki wyrok w Polsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro