Reklama
Reklama

Pierwsza taka operacja w Polsce

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwszą w Polsce rekonstrukcję górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki operacji chora na raka krtani kobieta będzie mogła ponownie normalnie jeść.

Ta operacja miała być przełomem dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii i równie wielką szansą dla pacjentki. U trzydziestosiedmioletniej kobiety lekarze zrekonstruowali dziś część przełyku. Tak skomplikowanej operacji nikt w Polsce jeszcze nie przeprowadził - Robiliśmy rekonstrukcje języka, rekonstrukcję dna jamy ustnej czyli odcinkowe rekonstrukcje, ale nie robiliśmy całego segmentu bo to jest cały segment, górny odcinek przewodu pokarmowego - wyjaśnia prof. Wojciech Golusiński z Kliniki Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego.

Kobieta trafiła na stół operacyjny z rakiem krtani. To najczęstszy nowotwór głowy i szyi. Dwa miesiące temu lekarze usunęli jej część przełyku. Od dwóch miesięcy oddycha przez specjalny otwór. Nie może mówić, pożywienie przyjmuje tylko w sposób pozajelitowy. Lekarze usunęli część tkanki mięśniowej z ręki pacjentki, a następnie wszyli go w przełyk pacjentki - Skóra na przedramieniu jest cienka, a przy tym nie jest chropowata. dzięki temu była bardzo podobna do struktury krtani i może dobrze ją zastąpić - mówi dr Giuseppe Mercante z Instytutu Onkologicznego w Rzymie. Po sześciu godzinnym zabiegu kobieta czuje się dobrze. Za kilkanaście dni wyjdzie ze szpitala. Pierwszy łyk wody będzie mogła wziąć do ust za miesiąc. Już teraz lekarze planują wszczepić jej specjalną protezę głosu, dzięki której kobieta będzie mogła się porozumiewać.

Koszty operacji szacowane są na dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Zabieg jest szansą na powrót do zdrowia dla innych pacjentów z rakiem krtani. Szpital chce przeprowadzać kilkadziesiąt takich operacji rocznie. Wszystko zależy jednak od pieniędzy - Większość, a w praktyce prawie wszystkie procedury onkologiczne nie są procedurami, które zaliczają się do ratujących życie. Wobec tego jesteśmy ograniczeni kontraktem - prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Na razie pewne jest to, że kolejna operacja z wykorzystaniem nowoczesnej technologii odbędzie się w najbliższy wtorek.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro