Reklama
Reklama

Nowe ZOO: budynek niedźwiedziarni wyrasta z ziemi

Zdjęcie z 6 maja | fot. Nowe ZOO
Zdjęcie z 6 maja | fot. Nowe ZOO

Prace na budowie niedźwiedziarni w Nowym ZOO przebiegają w ekspresowym tempie. Pod koniec marca wylewano tu fundamenty, a obecnie ściany budynku wznoszą się już ponad ziemią. Wykonawca przygotowuje się do budowy ogrodzenia wybiegów.

W listopadzie ubiegłego roku podpisano umowę z fundacją Vier Pfoten (Cztery Łapy), na mocy której w Nowym ZOO powstanie prawdziwa niedźwiedziarnia. Przetarg na wykonanie prac w ramach I etapu budowy ogłoszono w styczniu. W lutym wybrano zwycięzcę i prace mogły ruszyć.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


W marcu obiekt zyskał fundamenty, na początku kwietnia na ziemi można było zobaczyć zarys przyszłych pomieszczeń, a już dwa tygodnie później postawiono część ścian. Obecnie większość ścian budynku niedźwiedziarni już stoi. - Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - wyjaśnia Leszek Antkowiak, zastępca dyrektora ZOO. - Wykonawcy prac szykują się do ustawiania ogrodzenia wybiegów dla niedźwiedzi. Trwają też przygotowania do wylania stropu budynku. Wrześniowy termin oddania obiektu do użytku nie jest zagrożony - dodaje.

W ramach pierwszego etapu prac na terenie przygotowanym pod obiekt powstaje budynek niedźwiedziarni z tarasem widokowym, dwa wybiegi dla niedźwiedzi z dwoma sztucznymi stawami (będzie również wodospad) oraz ogrodzeniem, a także ścieżki dla zwiedzających. Początkowo będą tu mogły zamieszkać trzy niedźwiedzie.

W drugim etapie inwestycji, na który pieniądze musi uzbierać ZOO, niedźwiedziarnia zostanie powiększona tak, by mogło tu przebywać łącznie siedem niedźwiedzi. Na każdego z nich przypadać musi wybieg o wielkości 3 tysięcy metrów kwadratowych.

Do poznańskiego ZOO trafią trzy misie po traumatycznych przejściach - Misza, Wania oraz Borys. Wszystkie są wykastrowane i nie będą ze sobą walczyć. Do dyspozycji będą mieć dwa wybiegi o wielkości ponad 7000 i blisko 4000 metrów kwadratowych, to więcej niż mają "poznańskie" słonie. Poza wybiegiem dla zwierząt oraz tarasem, z którego zwiedzający będą mogli je podziwiać, w ZOO powstanie centrum edukacyjne. Poznaniacy mają w nim zdobywać wiedzę na temat niedźwiedzi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro