Reklama
Reklama

Śmieci na ogródkach działkowych: koszty wywozu wzrosną?

Działkowcy obawiają się rewolucji śmieciowej, która rozpocznie się 1 lipca i dotknie nie tylko lokatorów mieszkań czy domów jednorodzinnych. Już teraz podkreślają, że za wywóz odpadów z działki płacą sporo, a od lipca może być jeszcze drożej.

Opłaty za wywóz odpadów to obecnie gorący temat wśród działkowców. - 160 złotych w ciągu roku płaciliśmy rok temu od jednej działki - mówi Włodzimierz Antkowiak, działkowiec z ul. Bukowskiej. - Razy 400 ileś działek to jest kupa bejmów. Ja nie wiem czy to jest w ogóle realne, żeby nasz prezes tyle płacił za wywóz śmieci - dodaje.

Za wywóz śmieci działkowcy płacą, a efektów nie widać. Worki ze śmieciami zalegają na ogródkach działkowych i w okolicach. Około 160 złotych za odbiór odpadów płaci pan Andrzej. Przyznaje, że ma obawy związane ze zmianami planowanymi od lipca. - Przyjeżdżam sobie na działkę z siatką na grilla, przywiozę trochę chleba, wyrzucę resztki tutaj i to jest dużo pieniędzy - zauważa.

W okręgu poznańskim znajduje się 300 ogrodów działkowych. To łącznie ponad 56 tysięcy działek. - Działkowcy nie wiedzą, co teraz powinni zrobić żeby respektować nowe prawo - wyjaśnia Agata Kozłowska z Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu. - Z ich obliczeń wychodzi, że opłaty będą dużo wyższe niż dotychczas - dodaje.

Każdy ogród działkowy musi złożyć dwie deklaracje - jedną w sezonie (od marca do października) i drugą poza sezonem. - Można powiedzieć, że ta pierwsza będzie na próbę. Trzeba będzie stwierdzić czy zadeklarowana ilość będzie wystarczająca, potem ostatecznie będzie można ją skorygować - zaznacza Kozłowska.

Związek Międzygminny Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej uspokaja, ale tylko częściowo. - Działkowcy dotychczas też byli objęci systemem - tłumaczy Przemysław Gonera z ZM GOAP. - Będzie obowiązywać tak, jak do tej pory. Chyba, że okaże się, że ten system miał szereg niepewnych punktów - dodaje. Wówczas ceny mogą podskoczyć. Za kontener o pojemności 10 metrów sześciennych trzeba będzie płacić 1000 złotych miesięcznie (śmieci niesegregowane). Tylko na terenie ogrodu działkowego przy ulicy Bukowskiej miesięcznie produkowanych jest około 50 metrów sześciennych śmieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie III stopnia przed burzami!
25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
13.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro