Reklama
Reklama

Sprawdź, ile zarabiają poznańscy radni

fot. mainrc/sxc.hu
fot. mainrc/sxc.hu

Dziś na stronach miasta ujawniono oświadczenia majątkowe poznańskich radnych. Dużymi majątkami mogą pochwalić się tylko ci, którzy prowadzą własny biznes. Większość poznańskich polityków należy do tzw. klasy średniej.

Najbogatszym poznańskim radnym jest Michał Tomczak, który na koncie zgromadził ponad dwieście tysięcy złotych. Jest też właścicielem domu, którego wartość oszacował na ponad milion złotych. Radni przyznają, że oświadczenia majątkowe mogą powodować strach radnych przed przestępcami - Jedyna rzecz, która nie jest publikowana to adres nieruchomości. Gdyby te dane publikować to byłoby zdecydowanie nadużycie, ale powiedzmy firmy headhunterskie mogą sprawdzić, ile ktoś zarabia na jakimś stanowisku w prywatnej firmie i tutaj już mam pewien problem - mówi Jakub Jędrzejewski, radny Platformy Obywatelskiej.

Radni krezusi nie dorobili się jednak na swoich publicznych funkcjach lecz w swoich firmach. Choć gospodarcza zaradność powinna podnosić wartość polityka to wielu wyborców nadal podchodzi do pieniędzy polityków z zazdrością - Jest to różnie odbierane przez mieszkańców i rzeczywiście pokazywanie swoich dochodów może budzić różne odczucia - mówi Wojciech Wośkowiak, radny Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

Publiczne oświadczenia mogą polityków irytować, ale są potrzebne - Czy w trakcie pełnienia określonych funkcji, czy w trakcie wypełniania mandatów nie uzyskują jakichś dochodów, których źródło nie byłoby do końca jasna - mówi politolog dr Jacek Pokładecki. Oświadczenia majątkowe muszą też składać posłowie, senatorowie i prokuratorzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro