Reklama
Reklama

Parki Poznania: maltańskie atrakcje przyciągają poznaniaków

fot. Jakub Marciniak - archiwum
fot. Jakub Marciniak - archiwum

W najbliższych dniach na antenie Telewizji WTK oraz na naszym portalu będziemy prezentować poznańskie parki. Na początek poznańska Malta, którą każdego dnia odwiedzają dziesiątki poznaniaków. Co przyciąga tu tłumy?

- Cisza, spokój, powietrze, łatwo jest tutaj wyskoczyć, jezioro, wypoczynek - poznaniakom Malta kojarzy się właśnie z takimi określeniami. Znajduje się tylko trzy kilometry od Starego Rynku, a umożliwia odcięcie się od miejskiego zgiełku.

Malta, jaką znamy dziś, powstała 30 lat temu. Teren zyskał kompleksowy projekt i został poddany intensywnym pracom. Przygotowywano go z myślą o tym, by odpoczywali tu poznaniacy. - Chciałem połączyć sport wyczynowy ze sportem powszechnym - tłumaczył Klemens Mikuła, projektant Malty podczas programu WTK Wywiad.

Południowe tereny Malty to obiekty sportowe i rekreacyjne. Część północna to głównie tereny spacerowe. - Stoją tam ławeczki, można sobie w ciszy i spokoju wypocząć - zachęca Monika Sobczak z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Jednym z punktów rozpoznawalnych Malty jest stok narciarski. Od niedawna zainteresowaniem cieszy się znajdująca się w pobliżu nowa kolejka górska. A to nie koniec inwestycji w tej okolicy. Jeszcze w tym roku przy stoku ma powstać nowy plac zabaw. - Jesteśmy w stanie spełnić na Malcie najróżniejsze potrzeby - zapewnia Konrad Tuszewski z Malta Ski. - Zarówno tych, którzy szukają tu ciszy i spokoju, jak i tych, którzy chcą brylować w dobrym towarzystwie - dodaje.

Na Maltę przyciąga również jezioro, które jest jednym z najnowocześniejszych torów regatowych w Europie. Odbywają się tutaj zawody o randze międzynarodowej. Sporą popularnością cieszą się również kolejka Maltanka, czy sezonowa fontanna na jeziorze, którą można obserwować z brzegów. W pobliżu znajdują się także Termy Maltańskie dodające okolicy rekreacyjnego charakteru.

Czy Malta ma wady? Mieszkańcy wskazują, że problemem jest oznakowanie ścieżek dla pieszych i rowerzystów. - Mało kto się do tego stosuje. Piesi chodzą na ścieżce rowerowej i odwrotnie - tłumaczy młoda kobieta.

Teren Malty objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu wiadomo, co może się tutaj pojawić, a co nie. Mieszkańcy mają też gwarancję, że wciąż będzie to teren rekreacyjny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro