Reklama
Reklama

Skłot przy Starym Rynku: mamy zdjęcia ze środka

fot. Adrian Potrawiak
fot. Adrian Potrawiak

W poniedziałek o godzinie 18.00 w skłocie przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Paderewskiego w pobliżu Starego Rynku odbędzie się pierwsze otwarte spotkanie organizowane przez Kolektyw Od:zysk. Jak skłot wygląda od środka?

Oficjalne otwarcie skłotu w pobliżu Starego Rynku odbyło się w ostatni piątek kwietnia. Członkowie Kolektywu Od:zysk zajęli od lat opuszczony budynek stojący przy skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Szkolnej.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


- W kamienicy, która od wielu lat stoi pusta, a z upływem lat została otoczona bankami i luksusowymi sklepami dla najbogatszych chcemy utworzyć dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne - informował przed otwarciem kolektyw.

W poniedziałek w skłocie odbędzie się pierwsze otwarte spotkanie, w którym uczestniczyć mogą wszyscy chętni. Jego tematem będzie "Wiosna Ludzi ‒ Wiosna Arabska. Samoorganizacja i opór w Tunezji". To opowieść o podróży do Tunezji i spotkaniu z lokalnymi działaczkami i działaczami, którzy uczestniczyli w Arabskiej Wiośnie.

- Każda osoba, która będzie chciała wziąć udział w spotkaniu dostanie się do budynku - zapewnia kolektyw. - Jeszcze nie podjęliśmy decyzji jak będzie się odbywało wpuszczanie do budynku, ale jesteśmy otwarci na mieszkańców - dodaje.

Kolejne otwarte spotkanie zaplanowano na przyszły poniedziałek. - Będzie to wykład działacza Federacji Anarchistycznej o walkach i oddolnym ruchu lokatorskim w hiszpańskim Alicante - kończy. Również będzie mógł w nim uczestniczyć każdy chętny. Kolektyw zapowiada, że wydarzeń odbywających się w skłocie będzie coraz więcej.

O sprawie zajęcia budynku zrobiło się głośno ze względu na jego stan techniczny. W ubiegłym roku nadzór budowlany złożył zawiadomienie w prokuraturze w sprawie obiektu, a w zasadzie jego właściciela, który o budynek nie dba. Wiadomo, że kamienica znajduje się w złym stanie technicznym m.in. przez przeprowadzoną w latach ubiegłych przebudowę wnętrz, której dokonano nielegalnie i bez koniecznych pozwoleń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
16.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro