Reklama

Swarzędz: miasto obchodzi Józefinki

fot. Mateusz Gawarecki
fot. Mateusz Gawarecki

W podpoznańskim Swarzędzu do piątku potrwają tradycyjne Józefinki - cykl imprez związanych z postacią świętego Józefa, opiekuna stolarzy, cieśli i ludzi pracy. Od lat św. Józef jest patronem Swarzędza - miasta, które kojarzy się przede wszystkim z wytwarzaniem mebli.

Tradycyjne Józefinki rozpoczęły się na rynku w Swarzędzu w środę i potrwają do piątku. - W naszą historię mamy wpisaną wielokulturowość. To są Żydzi, to są Niemcy, Polacy i Romowie. Stąd te trzy dni świętowania poświęcone są tym kulturom - mówi Anna Tomicka, burmistrz Swarzędza.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


W środę odbyło się wielkie spotkanie Józefów. - Józefowie swarzędzcy są każdego roku powiadamiani listownie o tym, że mamy takie zaproszenie dla nich i przychodzą - tłumaczy Marcin Młodziński z Urzędu Miasta Swarzędza. - Cieszymy się, bo w tym roku pojawiło się kilku Józefów spoza Swarzędza - dodaje. Spotkanie odbyło się już czwarty raz.

Na rynku można skosztować różnych potraw, a także kupić świeże wypieki. Chętnych nie brakuje. - Pychota - mówi jedna z kupujących kobiet.

W czwartek program artystyczny rozpocznie się o godzinie 17.00, gdy na scenie pojawią się laureaci gminnego konkursu piosenki polskiej. O 17.30 zagra Swarzędzka Orkiestra Dęta, a o 18.00 wystąpią swarzędzkie zespoły i wykonawcy. Na 19.00 zaplanowano Biesiadę Romską z Cygańskim Teatrem Muzycznym Terno.

W piątek pierwsze atrakcje zaplanowano już na godzinę 10.00. O 10.00 rozpocznie się Mebloberek - Józefinkowa Gra Miejska. O 16.00 na scenie pojawi się Landowski Brass Band Sextet, a o 17.00 będzie można posłuchać koncertu z okazji 55-lecia chóru Akord. Od 18.00 Biesiada Góralską z kapelą Zwyk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro