Reklama

Wystawa World Press Photo otwarta

fot. Mikołaj Jankowski
fot. Mikołaj Jankowski

Od wtorku w Centrum Kultury Zamek można oglądać wystawę najlepszych zdjęć zgłoszonych do 56. konkursu World Press Photo, która odbywa się pod patronatem epoznan.pl.

Już od kilku lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę w Centrum Kultury Zamek. W tym roku najlepsze prasowe fotografie świata można oglądać w Poznaniu zaledwie cztery dni po światowej wystawie, zorganizowanej w Oude Kerk, w Amsterdamie.

Ekspozycja jest wynikiem konkursu, w którym międzynarodowe jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach. W tym roku trafiły one do 54 fotografów z 33 krajów. Jedna z wyróżnionych prac uzyskuje tytuł "Zdjęcia roku". 56. konkurs World Press Photo wygrała fotografia pt. "Strefa Gazy" zrobiona w miejscu od bardzo dawna nawiedzanym przez konflikty zbrojne. Autorem zwycięskiej fotografii jest Paul Hansen, szwedzki fotoreporter gazety "Dagens Nyheter".

Przypomnijmy, że wśród nagrodzonych są dwie Polki: Ilona Szwarc i Anna Bedyńska. Pierwsza z nich zdobyła III nagrodę w kategorii "Ludzie" za fotografię "Kayla". Drugą Polką nagrodzoną w WPP jest fotoreporterka "Gazety Wyborczej" Anna Bedyńska. Wykonane przez nią zdjęcie pt. "Zuzia" zdobyło III nagrodę w kategorii "Portret sesyjny".

W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 103 481 fotografii wykonanych przez  5666 fotografów ze 124 różnych narodowości. Były one oceniane przez niezależne jury, złożone z pochodzących z całego świata profesjonalistów w tej dziedzinie, któremu przewodził Santiago Lyon (dyrektor działu fotografii w The Associated Press). Zwycięskie fotografie zebrane są w tej objazdowej wystawie, którą każdego roku odwiedza około 2,5 miliona ludzi w 100 miejscach na świecie.

Bilety na wystawę są w cenie: 12 zł (normalne), 10 zł (ulgowe), 8 zł (grupowe), 6 zł (Noc Muzeów). Najlepsze zdjęcia 56. konkursu World Press Photo będzie można oglądać od 2-23 maja 2013 roku codziennie w godz. 11-19. Podczas Nocy Muzeów, która została zaplanowana na 18 maja 2013 roku wystawa czynna będzie  do 1 w nocy. W środę, 1 maja wystawa nieczynna.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.67 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro