Reklama

Macierewicz dostanie medal. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Po tym jak Polska Akademia Nauk i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nie wyraziły zgody na zorganizowanie spotkania Akademickiego Klubu Obywatelskiego z Antonim Macierewiczem w swoich progach, AKO chciało wręczyć medal politykowi przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Nie zgodziło się na to miasto. Ostatecznie spotkanie ma się odbyć na terenie MTP.

Już w czwartek pisaliśmy o kłopotach Akademickiego Klubu Obywatelskiego, który w sobotę chce wręczyć Antoniemu Macierewiczowi medal Przemysła II. Początkowo planowano, że spotkanie odbędzie się na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale nie zgodził się na to rektor. Następnie zakładano, że spotkanie odbędzie się w siedzibie poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk - nie zgodził się na to jego szef tłumacząc, że szyld PAN nie ma być wykorzystywany do politycznych spotkań.

Członkowie AKO wpadli więc na pomysł, by medal wręczyć na otwartym spotkaniu przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Zgody na to nie wyraziło jednak miasto. Miało się tu zebrać sporo osób, dlatego niezbędna była zgoda na organizację zgromadzenia publicznego. - Jedynym powodem decyzji zakazującej zgromadzenia jest naruszenie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 05 lipca 1990r. Prawo o zgromadzeniach, ponieważ organizator złożył zawiadomienie o planowanym zgromadzeniu 2 dni kalendarzowe przed datą zgromadzenia - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta Poznania.

Jak podkreślają urzędnicy, decyzja nie mogła być inna, gdyż ustawa jasno wskazuje, że zawiadomienie organu gminy ma się odbyć na 3 dni robocze przed datą zgromadzenia. - Wydział Spraw Obywatelskich zaproponował zmianę terminu na zgodny z ustawą. Sugestia została odrzucona przez organizatora - dodaje.

Profesor Stanisław Mikołajczak, przewodniczący AKO na antenie Telewizji WTK przyznał, że jest pomysł aby spotkanie przy pomniku się odbyło, ale równocześnie by nie złamano prawa.

Ostatecznie w piątek AKO informuje, że Antoni Macierewicz otrzyma medal na otwartym spotkaniu, ale... na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkanie ma się odbyć w sobotę o godzinie 11.00 w pawilonie 14 MTP. - Uroczystość uświetni program artystyczny w wykonaniu znakomitych aktorów: Haliny Łabonarskiej i Jerzego Zelnika, a Laureat wygłosi wykład o najnowszych ustaleniach kierowanego przez siebie Zespołu Parlamentarnego ds. Badania Przyczyn Katastrofy TU‑154M z 10 kwietnia 2010 roku - wyjaśnia prof. Mikołajczak. W spotkaniu może wziąć udział każdy chętny.

MTP potwierdzają, że spotkanie AKO odbędzie się w jednym z pawilonów. - Akademicki Klub Obywatelski zwrócił się do nas z prośbą o odpłatne wynajęcie jednej z sal w celu zorganizowania otwartego spotkania AKO - mówi Karolina Nawrot z MTP. - Zarząd wyraził na to zgodę - dodaje. Targi przyznają, że wynajmują sale na różne uroczystości. - Jedynym ograniczeniem jest prawo - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro