Reklama
Reklama

Anarchiści zajęli budynek przy Starym Rynku. Będzie skłot

fot. Adrian Potrawiak
fot. Adrian Potrawiak

Poznańscy anarchiści otwierają nowy skłot w naszym mieście. Tym razem zajęli kamienicę przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Paderewskiego, a więc tuż przy Starym Rynku. Sytuacja jest groźna, bo obiekt jest w złym stanie technicznym.

Skłot Od:zysk ma zostać oficjalnie otwarty w piątek. Będzie się mieścić w od lat opuszczonym budynku przy skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Szkolnej. - W kamienicy, która od wielu lat stoi pusta, a z upływem lat została otoczona bankami i luksusowymi sklepami dla najbogatszych chcemy utworzyć dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne - informują członkowie Kolektywu Od:zysk.

Zdaniem anarchistów Od:zysk ma być próbą odzyskania przestrzeni w Poznaniu, która nie musi być nastawiona na zysk. - Jako kolektyw otwarty na współpracę z innymi grupami i mieszkańcami przejmujemy oraz uspołeczniamy przestrzeń tej zdewastowanej kamienicy. Odbudowujemy ją pod względem społecznym, nadając jej charakter dobra wspólnego. Będziemy prowadzić działalność skierowaną na wzbudzanie wrażliwości społecznej i ekologicznej, edukację i kulturę - dodają.

Twórcy skłotu podkreślają, że "nie będą wchodzić w żadne brudne miejskie układy". - Z całą pewnością nie mamy zamiaru wpisywać się w scenariusz miejskiej rewitalizacji prowadzonej na poczet marketingowego budowania biznesowej marki miasta Poznania. Stworzymy wolną przestrzeń dla twórczych myśli i działań, które realizują podstawową ludzką potrzebę współpracy oraz pomocy wzajemnej.

Z założenia w budynku mają być organizowane spotkania, warsztaty, dyskusje, koncerty, wystawy czy przedstawienia teatralne.

Nie wiadomo jednak, czy zaplanowane na piątek oficjalne otwarcie skłotu się odbędzie. Problem stanowi bowiem stan techniczny budynku. Anarchiści działają tu od kilku miesięcy, a budynek stoi opuszczony od kilku lat. W ubiegłym roku nadzór budowlany złożył zawiadomienie w prokuraturze w sprawie obiektu, a w zasadzie jego właściciela, który o budynek nie dba. Wiadomo, że kamienica znajduje się w złym stanie technicznym m.in. przez przeprowadzoną w latach ubiegłych przebudowę wnętrz, która były prowadzona nielegalnie i bez koniecznych pozwoleń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro