Reklama

Budżet obywatelski: chcą kładki i modernizacji ścieżki rowerowej

Stowarzyszenie Lepsze Rataje przygotowało wstępny projekt do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. Chodzi o modernizację ścieżki rowerowej pomiędzy ulicą Jana Pawła II a Inflancką (wzdłuż torowiska na Trasie Kórnickiej). Rada Osiedla Chartowo dodatkowo chce budowy kładki pomiędzy ulicami Kurlandzką i Szwedzką.

Już w styczniu pisaliśmy o planie budowy ścieżek rowerowych na Chartowie, który został przygotowany przez Stowarzyszenie Lepsze Rataje oraz Radę Osiedla Chartowo. Trasy podzielono na dwie kategorie - główne drogi do centrum i na Maltę (1 kategoria) oraz drogi dochodzące do dróg 1 kategorii. W sumie to drogi dla rowerzystów o łącznej długości ponad 5,5 kilometra.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Najważniejsza dla pomysłodawców budowy i modernizacji ścieżek jest trasa poprowadzona pomiędzy ulicami Jana Pawła II i Inflancką (wzdłuż Trasy Kórnickiej). Właśnie tego odcinka dotyczy projekt, który miałby być zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok.

- Robimy to dla mieszkańców i chcemy, żeby byli z tego projektu zadowoleni - mówi Rafał Chróst, prezes Stowarzyszenia Lepsze Rataje. - Zależy nam, aby oddzielić rowerzystów od pieszych, aby każdy miał swoje miejsce na trasie. Chcemy by pojawiły się tutaj ławeczki, śmietniki, żeby zadbano o odwodnienie i nawierzchnię ścieżki - dodaje.

Szacunkowy koszt przedstawiony przez stowarzyszenie to około 800 tysięcy złotych. - Kosztorys przygotowywał fachowiec, który się na tym zna. Wzięliśmy pod uwagę pewną nadwyżkę - zapewnia.

Może się jednak okazać, że ta kwota jest za mała. - We wrześniu ubiegłego roku radny Szynkowski vel Sęk złożył interpelację w sprawie budowy ścieżek rowerowych w naszym rejonie - mówi Wojciech Chudy, przewodniczący RO Chartowo. - Wówczas Zarząd Dróg Miejskich przygotował kosztorys, z którego wynika, że realizacja tej inwestycji pochłonie 1,3 mln złotych.

Chudy podkreśla, że jest w kontakcie ze stowarzyszeniem i ma nadzieję, że wspólnymi siłami przygotują projekt w ramach budżetu obywatelskiego. - Zależy nam także na budowie kładki nad rurami pomiędzy ulicami Kurlandzką i Szwedzką (w okolicach przystanku w tunelu Piaśnicka/Kurlandzka na os. Rusa). Nad tunelem trasy na Franowo jest nowa ścieżka rowerowa, chcielibyśmy ją przedłużyć do Centrum Handlowego M1. Na Szwedzkiej jest już nawet sygnalizacja dla pieszych i rowerzystów, ale przejścia i ścieżki nie ma - zauważa.

Zgodnie z wyliczeniami ZDM przygotowanymi we wrześniu ubiegłego roku koszt wszystkich prac to około 2 mln złotych. - Im więcej osób się w to zaangażuje, tym lepiej - podkreśla Chróst. - Nie mamy takich środków w budżecie Rady Osiedla, więc budżet obywatelski do dobry pomysł na realizację tej inwestycji - kończy Chudy.

W tym roku projekty, które miałyby zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego będzie można zgłaszać miastu prawdopodobnie w czerwcu. - Nie mamy jeszcze gotowego harmonogramu, ale przymierzamy się do czerwca - potwierdza Maciej Milewicz z Urzędu Miasta.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro