Reklama
Reklama

Nowy szpital dziecięcy: kiedy powstanie?

Od lat w Poznaniu mówi się o budowie nowego szpitala dziecięcego. Placówkę chce wybudować siedmiu inwestorów, a dodatkowo część z nich chce również nią zarządzać. Koszty budowy nowego obiektu to od 270 do nawet 400 milionów złotych. Ma powstać maksymalnie za pięć lat.

Do nowego obiektu, który ma powstać na terenie przy ulicy Szwajcarskiej miałyby się przenieść cztery placówki - w tym szpital im. Krysiewicza, który obecnie zmaga się z problemami. To m.in. kwestie lokalizacji związane z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych czy choćby dojazdem, a także małe powierzchnie w budynku.

Samorząd województwa chce, aby nowy szpital powstał we współpracy z prywatnym inwestorem. Możliwe są dwa warianty - pierwszy zakłada, że inwestor wybuduje oraz wyposaży szpital i zapewni obsługę techniczną, a drugi, że inwestor nie tylko wybuduje szpital, ale też będzie nim zarządzał (również negocjując kontrakty z NFZ).

Chętnych do wybudowania nowego szpitala jest siedmiu. - To siedem bardzo poważnych firm - mówi Mateusz Klemenski, wicemarszałek. - Myślę, że partnerstwo publiczno-prywatne zda egzamin - dodaje. Władze województwa najpierw muszą się zdecydować na jeden z dwóch wariantów, a następnie będą mogli podjąć decyzję o wyborze konkretnego inwestora.

- Firmy są zgodne, potrzebują 1,5 roku na przygotowanie projektu oraz pełnej dokumentacji i zezwoleń. Następnie okres 2-3 lat potrzebny jest na budowę. Jeśli dodamy więc możliwy mały poślizg, w ciągu pięciu lat szpital powinien być gotowy - wyjaśnia Klemenski.

Obiekt może kosztować od 270 do nawet 400 milionów złotych. Ma się w nim znaleźć 420 miejsc dla pacjentów. - Przy obecnych standardach zakłada się, że koszt jednego łóżka to milion złotych. Niektóre firmy chętne do przeprowadzenia inwestycji zakładają jednak, że w pobliżu znajduje się już jeden szpital i przez to ma infrastrukturę, którą można wykorzystać obniżając koszty - tłumaczy.

Pełna rozmowa z wicemarszałkiem:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-3℃
Poziom opadów:
13 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro