Reklama

Wojewoda zablokował budowę pomnika II Armii WP

fot. Wmurowanie aktu erekcyjnego w lutym 2013 roku
fot. Wmurowanie aktu erekcyjnego w lutym 2013 roku

Wojewoda unieważnił pozwolenie na pomnik drugiej armii wojska polskiego na cytadeli. Komitet budowy pomnika nie zdobył bowiem opinii Rady Ochrony Pamięci Walk I Męczeństwa.

Pomysł budowy pomnika pojawił się w 2010 roku, a pozytywnie na jego temat wypowiedziała się ówczesna Rada Miasta. W 2011 roku rozstrzygnięto konkurs na kształt pomnika oraz ruszyła zbiórka funduszy potrzebnych na jego budowę. W lutym tego roku informowaliśmy, że wszystkie formalności udało się sfinalizować, a budowa pomnika rozpoczęła się.

Okazało się jednak, że pojawiły się wątpliwości, czy pozwolenie na budowę uzyskano legalnie. Sprawą zajmował się Wielkopolski Urząd Wojewódzki, a dziś ogłoszono, że pomysłodawcy pomnika nie przedstawili wymaganej opinii Rady Ochrony Walk i Męczeństwa - Do jej zadań należy m.in. sprawowanie opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałe upamiętnianie związanych z tymi miejscami faktów, wydarzeń i postaci, opiniowanie pod względem historycznym i artystycznym wniosków o trwałe upamiętnienie miejsc wydarzeń historycznych, a także wybitnych postaci związanych z dziejami walk i męczeństwa - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy WUW.

Urzędnicy uznali, że pomnik jest obiektem trwale upamiętniającym miejsca wydarzeń historycznych, a w związku z tym konieczna jest opinia ROWiM. Od decyzji wojewody przysługuje prawo do odwołania w ciągu czternastu dni od otrzymania postanowienia. W przypadku braku takowego odwołania, pozwolenie na budowę straci ważność.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro