Reklama

Wydział oświaty chce likwidować licea

W ubiegłym roku z oświatowej mapy miasta zniknęły niektóre gimnazja, a w tym roku rozpoczynają się rozmowy o likwidacji szkół średnich. Zlikwidowanych może być kilka ogólniaków.

Przyczyną planowanych cięć jest niż demograficzny. Według szacunków Urzędu Miasta liczba uczniów w Poznaniu cały czas spada, a do 2035 roku spadnie o blisko dziesięć procent. Gwałtowny spadek uczniów rozpocznie się już w 2015 roku - Wchodzi niż do szkół ponadgimnazjalnych i to są pewnie decyzje, które samorząd terytorialny musi podejmować - wyjaśnia Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji. Drugą przyczyną zamykania liceów jest zwiększone zapotrzebowanie na absolwentów szkół technicznych - Ponieważ mamy mało pracowników średniej kadry zarządzającej. Jest dużo miejsc pracy dla techników, są miejsca pracy dla osób z wykształceniem zawodowym - twierdzi Elżbieta Walkowiak z poznańskiego Kuratorium Oświaty.

Decyzji miejskich urzędników obawiają się nauczyciele, którzy twierdzą, że zamknięte zostaną słabsze szkoły, a ich uczniowie zostaną zmuszeni do wyboru techników i zawodówek - Mamy uczniów, którzy chcieliby skończyć szkołę ponadgimnazjalną, niekoniecznie zawodową i tu jest pole do działania dla takich szkół jak nasza - mówi Leszek Bernaczyk, dyrektor XIV LO, które znajduje się na liście szkół do likwidacji.

W chwili obecnej rozważane dwa modele likwidacji szkół. Pierwszy zakłada, że zlikwidowane zostaną licea, działające przy zespołach szkół technicznych. Według drugiego zlikwidowane zostaną licea numer czternaście, piętnaście, dwadzieścia, dwadzieścia pięć i trzydzieści trzy. Drugi model budzi sprzeciw radnych opozycji - Likwidacji podlegałyby licea, które mają średnie wyniki. Natomiast pozostałyby znacznie słabsze szkoły - mówi Przemysław Alexandrowicz, radny Prawa i Sprawiedliwości. Radni uspokajają jednak, że decyzje zostaną podjęte dopiero jesienią - Na dzień dzisiejszy nie podjąłbym żadnej decyzji o likwidacji jakiejkolwiek szkoły, która została przedstawiona - podsumowuje Marek Sternalski, radny Platformy Obywatelskiej. Miejscy urzędnicy zapewniają też, że wszyscy uczniowie, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2013 roku, zakończą ją w wybranych przez siebie szkołach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro