Reklama
Reklama

Święty Marcin czeka komunikacyjna rewolucja!

fot. ZDM
fot. ZDM

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich powstała koncepcja zmian, jakie miałyby zajść na ulicy Święty Marcin. Wśród propozycji jest zwężenie ulicy do jednego pasa ruchu w każdą stronę, a także powstanie nowego przystanku tramwajowego przy ulicy Ratajczaka. Szersze chodniki i wygodne przejścia mają zyskać piesi.

Nie jest tajemnicą, że ulica Święty Marcin od lat zmienia się z miejsca chętnie odwiedzanego przez Poznaniaków w trasę przelotową, którą poruszają się przede wszystkim kierowcy. Znikają stąd kolejne sklepy, a w zamian pojawiają się banki. Galeria MM otwarta kilka tygodni temu w dłuższej perspektywie może zmienić taki stan rzeczy, ale zdaniem specjalistów - rewolucji nie wprowadzi.

Stąd pomysł na podjęcie innych działań. Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich powstała koncepcja zmian, jakie miałyby zostać wprowadzone na trasie. Autorami projektu są specjaliści z Politechniki Poznańskiej - Bartosz Kaźmierczak oraz Przemysław Gwizdała. - Celem przedstawionej koncepcji zagospodarowania ulicy Święty Marcin jest stworzenie przestrzeni chętnie odwiedzanej przez poznaniaków i turystów - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Dzięki planowanym zmianom samochody miałyby przestać dominować w ścisłym centrum Poznania. Utrzymany zostałby ruch lokalny. Zmiany to zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu, a także wprowadzenie tutaj zakazu przejazdu ulicą Ratajczaka przez Święty Marcin. Dodatkowo zamknięto by dla ruchu odcinek Alei Marcinkowskiego między ulicą Święty Marcin a Podgórną. W planach jest także nowy przystanek tramwajowy przy ulicy Ratajczaka.

Pojawiłoby się tutaj nowe przejście dla pieszych na linii ulic Garncarska - Kantaka. Piesi zyskaliby także szerszy chodnik po północnej stronie ulicy poprzez odsunięcie od niego miejsc parkingowych. Dodatkowe miejsca parkingowe zaplanowano po południowej stronie ulicy. Zadbano też o stojaki rowerowe, ławki, oświetlenie, donice i zieleń.

- To odważna propozycja. Chodzi nam o to by ta koncepcja poruszyła dyskusję. ZDM będzie zbierał opinie, byśmy mogli ją przepracować i stworzyć coś dla wszystkich - powiedział zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński podczas konferencji prasowej.

Zdaniem jednego z autorów projektu, zmienia on sposób myślenia o Świętym Marcinie. - Dominacja samochodów sprawia, że inne funkcje nie mogą się rozwijać. Stąd przebudowa, czyli działania twarde to ważny początek. Potem łatwiej będzie robić działania miękkie - wyjaśniał Bartosz Kaźmierczak.

ZDM liczy, że dzięki zmianom na Świętym Marcinie pojawi się więcej pieszych, a przez to ten rejon zacznie tętnić życiem. Do 10 maja można przesyłać uwagi i opinie na temat koncepcji do ZDM (szczegóły TUTAJ).

Nie wiadomo jeszcze ile pieniędzy miałaby pochłonąć rewolucja, ani kiedy dokładnie miałaby zostać przeprowadzona. Są szanse, że nastąpi to w przyszłym roku.

Czy to dobry pomysł, żeby samochody jeździły ul. Św. Marcin tylko jednym pasem?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro