Reklama

Ruszają testy gimnazjalne: na początek część humanistyczna

Egzamin w Gimnazjum nr 22 | fot. Paulina Stęplowska
Egzamin w Gimnazjum nr 22 | fot. Paulina Stęplowska

We wtorek w całym kraju rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, czyli tzw. "mała matura". Po raz drugi odbywają się w nowej formie. Zamiast do trzech, gimnazjaliści będą musieli podejść nawet do sześciu egzaminów.

Około 40 tysięcy uczniów z Wielkopolski punktualnie o godzinie 9.00 przystąpi do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Gimnazjaliści we wtorek zmierzą się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie (60 minut). Następnie będą mieć godzinną przerwę, po której ponownie usiądą do ławek i tym razem rozwiążą test z języka polskiego (90 minut).

Kolejny dzień to zmagania z częścią matematyczno-przyrodniczą. Ta również została podzielona na dwa arkusze - z matematyki oraz z przedmiotów przyrodniczych. Najpierw uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z biologii, chemii, fizyki i geografii, a następnie po przerwie z matematyki.

Ostatni dzień egzaminów to zmagania z językiem obcym nowożytnym. Na poziomie podstawowym napiszą go wszyscy. Jeśli uczeń kontynuował w gimnazjum naukę języka ze szkoły podstawowej będzie też zdawać egzamin rozszerzony z języka.

Oznacza to, że niektórzy gimnazjaliści w trzy dni podejdą do sześciu egzaminów. Od ich wyników zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej.

W ubiegłym roku w województwie wielkopolskim język polski i matematyka poszły gorzej, niż w innych częściach Polski. Z języka polskiego w mieście gimnazjaliści uzyskali średnio 68% punktów - to drugi rezultat w okręgu. W kraju średnia z języka polskiego wyniosła o 3 % mniej. Z matematyki gimnazjaliści z Poznania zdobyli ponad 53%. Znacznie gorsze wyniki niż Poznań miały aglomeracja i województwo.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
73.10 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro