Reklama
Reklama

KontenerART rusza już w przyszłym tygodniu!

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Dokładnie 1 maja, a więc w przyszłym tygodniu, nad Wartą rozpocznie działalność KontenerART - kulturalne miejsce na mapie Poznania, które funkcjonuje przez całe lato. Intensywne przygotowania do otwarcia trwają. W tym roku odbędzie się tutaj ponad 40 koncertów i 60 warsztatów.

Już 1 maja, w środę, oficjalnie otwarty zostanie KontenerART. Wiosną i latem kontenery ustawione nad Wartą (w pobliżu ulicy Ewangelickiej) przyciągają tysiące poznaniaków. I w tym roku nie będzie inaczej. - Otwarcie już w przyszłym tygodniu, a przed nami wciąż sporo pracy - mówi Zbigniew Łowżył z KontenerART. - Trochę przedłużyła się zima, ale wiele działań już wykonaliśmy. Na 1 maja na pewno zdążymy. Bardzo pomagają nam wolontariusze, bez których wykonanie wszystkich prac byłoby po prostu niemożliwe. To kilkadziesiąt osób, którym serdecznie dziękujemy.

Przez cztery miesiące działania ma się tutaj odbyć 60 warsztatów. - Będą to m.in. Powidoki znane z ubiegłego roku, czyli warsztaty związane z realizacją filmów dokumentalnych. Swoją pracownię będzie mieć MiSieTuPodoba. Dziewczyny będą przeprowadzać reanimację rupieci. Od odzieży po ogród - zapowiada Łowżył.

A to nie koniec. - Organizujemy też warsztaty pod nazwą KontenerART Social Club zainspirowane Buena Vista Social Club, a więc kulturą karaibską, kubańską. To zajęcia dla seniorów, ludzi młodych i dzieci, a więc dla wszystkich. Chcemy zaszczepić w nich karaibską radość życia i spontaniczność.

Nowością będą też będą warsztaty dziennikarskie "Tutaj mówi Poznań" prowadzone przez przedstawicieli Podotykaj sobie Poznań. - Będą spotkania ze znanymi dziennikarzami i oczywiście zajęcia dla chętnych - wyjaśnia. - Nie zabraknie też familijnych niedziel tym razem pod hasłem "Abstrakcyjna niedziela".

KontenerART to nie tylko warsztaty, ale też koncerty. - W sumie planujemy ich ponad 40. Wystąpią u nas przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, będziemy też szukać bandów podróżujących po Europie, którzy mogliby się u nas pojawić. Jest szansa, że pierwszy raz będziemy mieć coś takiego jak studio radiowe, z którego będą transmitowane koncerty live. Ma to być radio internetowe - tłumaczy Łowżył.

Prawdopodobnie w poniedziałek nad Wartą pojawi się 12-metrowy kontener, w którym znajdzie się galeria. - Galeria Cargo ma być miejscem dla młodych ludzi uzdolnionych artystycznie. To również nowy projekt - kończy.

Wielkie otwarcie 1 maja około godziny 17.00. Na scenie pojawi się m.in. Dyzmatronik. Drugiego dnia działania KontenerART wystąpi tu zespół Lody. Szczegóły dotyczące koncertów i warsztatów mają się pojawiać m.in. na Facebooku KontenerART.

Poza KontenerART nad Wartą, podobnie jak w roku ubiegłym, ma się pojawić miejska plaża. W związku z tym zamontowano tu więcej toalet niż przed rokiem. Szczegóły otwarcia plaży nie są jeszcze znane. Obecnie przeszkodą jest m.in. wysoki poziom Warty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
16.46 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro