Reklama

Dni Ułana: festyn kawaleryjski i spacer po umocnieniach

fot. Elżbieta Skowron - archiwum
fot. Elżbieta Skowron - archiwum

W Poznaniu trwają 28. Dni Ułana. To święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Od czwartku na woli trwają Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie Militari, a na sobotę i niedzielę zaplanowano szereg kolejnych atrakcji - m.in. festyn kawaleryjski i spacer po umocnieniach na Cytadeli.

W 1921 roku 15. Pułk Ułanów Poznańskich, elitarna jednostka polskiej kawalerii, został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego "Virtuti Militari", za zasługi podczas wojny polsko - bolszewickiej. Już po raz 28 Poznań wspomina kawalerzystów. Obchody Dni Ułana potrwają potrwają do niedzieli, 21 kwietnia.

Już od czwartku na Hipodromie Wola XXIII Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie Militari. Na piątek zaplanowano próby polową i terenową, a na sobotę władanie bronią konno - trójbój, strzelanie z pistoletu konno, władanie szablą i lancą konno.

Ale Dni Ułana nie odbywają się tylko na Woli. W sobotę o 18.00 w Pałacu Działyńskich odbędzie się promocja książki "Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej". Na 19.40 zaplanowano natomiast capstrzyk z kolumną wojskową i Reprezentacyjną Orkiestrą Sił Powietrznych. Uczestnicy przejdą z placu Mickiewicza, Świętym Marcinem, al. Marcinkowskiego i ulicą Paderewskiego do Ludgardy, pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Około 20.00 odbędzie się tutaj apel poległych.

W niedzielę na 10.00 zaplanowaną mszę świętą za poległych w kościele oo. Franciszkanów. O 11.00 na Cytadeli rozpocznie się rodzinny festyn kawaleryjski. Pojawią się tutaj stoiska grup rekonstrukcyjnych, nie zabraknie pokazów wojskowego sprzętu - zabytkowego i współczesnego. Zadbano też o najmłodszych - będą tu mogli odbyć przejażdżkę kucykiem czy wziąć udział w zajęciach z animatorem.

O 10.00 i 16.00 również na Cytadeli odbywać się będą spacery po umocnieniach. Organizują je Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań. - W tym roku trasę zwiedzania poprowadzono śladami Śródszańca (Kernwerk) - największej budowli murowanej na Cytadeli - wyjaśnia Przemysław Maćkowiak ze stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.

- W trakcie spaceru będzie można zobaczyć zachowane kazamaty estakady Wielkiej Śluzy, relikty drogi dojazdowej prowadzącej do bramy głównej bronionej przez kaponierę szyjową, a także niedostępnych na co dzień fragmentów umocnień, w tym - dzięki uprzejmości Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych - odcinka fosy wraz z przyległymi pomieszczeniami w pobliżu estakady Małej Śluzy. Dużą atrakcją będzie również oprowadzanie w historycznych mundurach z epoki - dodaje. Spacery rozpoczną się o 10.00 i 16.00 w niedzielę w pobliżu Dzwonu Pokoju.

To nie wszystkie atrakcje zaplanowane na weekend. Szczegółowy program wydarzeń znajdziesz tutaj. Dni Ułana odbywają się pod patronatem epoznan.pl.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro