Reklama
Reklama

ZTM: korzystasz z biletowej promocji w autobusie? Uważaj!

fot. Daniel Radlicki
fot. Daniel Radlicki

Do 31 sierpnia bieżącego roku w dni powszednie w godzinach 6.00 - 19.00 pasażerowie poznańskiej komunikacji miejskiej mogą korzystać z biletowej promocji. Bilet 15-minutowy jest ważny 25 minut, a 30-minutowy 45 minut. W przypadku tramwajów sprawa jest prosta. W przypadku autobusów nie jest to jednak takie oczywiste.

Z problemem związanym z promocją biletową zwrócił się do nas czytelnik, Leszkoski. W przypadku tramwajów sprawa jest prosta - wchodząc do tramwaju kasujemy bilet, który w odpowiednich dniach i godzinach jest po prostu ważny dłużej. - Problem pojawia się podczas kasowania biletu w autobusie - wyjaśnia.

- Na biletach jak i stronie ZTM widnieje informacja: bilet jednorazowy do 15 minut umożliwia również przejazd do 10 przystanków autobusem; bilet skasowany w tramwaju funkcjonuje wyłącznie jako bilet czasowy; bilet skasowany w autobusie funkcjonuje jako bilet jednoprzejazdowy lub czasowy, a po opuszczeniu autobusu staje się wyłącznie biletem czasowym, pod warunkiem, że nie upłynął jeszcze czas jego ważności - dodaje.

I tutaj pojawia się paradoks. Jadąc autobusem na przykład o godzinie 6.00 rano i mając do przejechania 12 przystanków nie skorzystamy z biletowej promocji. Nawet jeśli na ulicach nie ma wówczas korków i "promocyjne" 25 minut na bilecie 15-minutowym umożliwiłoby nam taką podróż. - Kasując bilet w autobusie, nie przesiadając się później do innego autobusu lub tramwaju, jest on ważny przez 10 przystanków. Czas nie gra tutaj roli, tylko odległość - mówi Zdzisława Andrzejewska z Zarządu Transportu Miejskiego.

W czasie korków to rozwiązanie korzystne dla osób poruszających się na trasie krótszej niż 10 przystanków. Nie muszą kontrolować czasu, bo ich bilet jest ważny właśnie przez 10 przystanków. Gorzej jeśli korków nie ma i podczas promocji moglibyśmy pokonać więcej niż 10 przystanków jednym autobusem. - Nie jest to dozwolone - podkreśla Andrzejewska. Promocja więc wówczas nie obowiązuje.

Sytuacja zmienia się, gdy na trasie wsiądziemy do innego pojazdu. - Jeśli w czasie ważności biletu przesiądziemy się do innego autobusu lub tramwaju, wówczas bilet zamienia się automatycznie w czasowy i wtedy z promocji można bez problemów korzystać. Ograniczenie do 10 przystanków przestaje obowiązywać - tłumaczy Andrzejewska.

- Trochę to niepoważne, tym bardziej że nigdzie nie ma informacji, że równanie tramwaj = autobus w ZTM nie istnieje. Wielu podróżujących o tym nie wie, co jest łakomym kąskiem dla "kontrolerów" - zauważa Leszkoski. - Paradoksalnie skasowanie biletu np. na dworcu w jakimkolwiek tramwaju i przejście na autobus (tracąc minutę), umożliwia jazdę tym autobusem na bilecie 15-minutowym przez 25 minut - kończy.

Ze stanowiskiem ZTM nie zgadza się nasz czytelnik, Tomasz.

Chciałbym zauważyć, że ZTM w przedstawionym stanowisku nie ma racji, a przedstawiona argumentacja jest pozbawiona logiki. Pozwolę sobie w prostym przykładzie obalić tezy utrzymywane przez ZTM.

Cofnijmy się w czasie o 2 miesiące kiedy jeszcze promocja biletowa nie obowiązywała. Kupujemy bilet 15min, na którym napisano:
"na wszystkie linie lub na linie autobusowe do 10 przystanków". A zatem ZTM daje nam 2 opcje połączone spójnikiem lub co ewidentnie wskazuje na możliwość wyboru:
1. 15 min na wszystkie linie - czyli autobusowe i tramwajowe. Oznacza to, że niezależnie od liczby przejechanych przystanków mamy prawo podróżować 15 min. Dotyczy to zarówno tramwaju jak i autobusu. Opcja daje nam zatem możliwość jazdy 15 min autobusem nawet jeśli w tym czasie autobus przejedzie więcej niż 10 przystanków.
2. 10 przystanków w liniach autobusowych - geneza tego przypadku jest bardzo prosta, autobus stoi w korku np. 30 min, a my przejeżdżamy w tym czasie przejeżdżamy np. 7 przystanków. W takim przypadku bilet nadal obowiązuje mimo upływu czasu biletu, ponieważ korzystamy z wyboru zapisanego na bilecie i wybieramy przejazd 10 przystanków niezależnie od czasu przejazdu.

Błąd w stanowisku ZTM polega na tym, że ZTM uważa, że bilet 15 min obowiązuje na podróż na odległość nie dłuższą niż 10 przystanków w każdym przypadku. Zaprzecza temu stanowisku wskazana opcja nr 1 - "15 min na wszystkie linie" - niezależnie od liczby przystanków. Nie wskazano nigdzie, że w opcji nr 1 nie możemy przejechać więcej niż 10 przystanków, o ile oczywiście czas przejazdu na to pozwala. Bardzo prostym przykładem są autobusy nocne, które z łatwością pokonują odległość większą niż 10 przystanków w 15 min!! Oznaczałoby to, że nawet przed wprowadzeniem promocji jadąc autobusem nocnym 15 min i pokonując w tym czasie 12 przystanków musielibyśmy kasować 2 bilety.. Jest to bardzo wymowny przykład.

Dlatego promocja czasowa nic nie zmienia. Powoduje tylko wydłużenie czasu 15 min do 25 min w opcji nr 1. Wprowadzenie promocji nie ma zaś wpływu na opcję nr 2.

Zapytaliśmy w ZTM jak wygląda sytuacja w przypadku przejazdów autobusami nocnymi. Usłyszeliśmy, że w przypadku podróży jednym autobusem na bilecie 15-minutowym... możemy pokonać maksymalnie 10 przystanków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
24.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro