Reklama
Reklama

FPS: zobacz nowe wagony dla PKP Intercity

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

W czwartek w poznańskiej Fabryce Pojazdów Szynowych zaprezentowano pierwsze wagony zmodernizowane dla PKP Intercity. Mają się pojawić na trasie Przemyśl - Szczecin prowadzącej przez Poznań maksymalnie za trzy tygodnie. Jak wyglądają?

Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych wykonuje modernizację 20 przedziałowych wagonów dla PKP Intercity, za co ma otrzymać blisko 55 milionów złotych. Inwestycja, w ramach której trzy firmy zmodernizują 68 wagonów, pochłonie łącznie 180 milionów złotych z czego 60 milionów pochodzi z Unii Europejskiej.

W czwartek w FPS zaprezentowano pierwsze zmodernizowane wagony, a także pokazano, jak wyglądają wagony przed modernizacją - często mają powyrywane siedzenia, brakuje w nich szyb, a toaleta odstrasza rdzą. Nowe wagony zachęcają do podróży nie tylko z zewnątrz, ale też wewnętrznym wyposażeniem.

Po modernizacji wszystkie wagony posiadają klimatyzację, a także WC z zamkniętym obiegiem. Są lepiej wyciszone, a także lepiej izolowane termicznie. Nie brakuje w nich udogodnień dla osób niepełnosprawnych i osób, które przewożą rowery.

- Pierwsze wagony wkrótce wyjadą na tory - mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity. - Do końca 2015 roku liczba nowych, zmodernizowanych wagonów PKP Intercity będzie niemal dwukrotnie wyższa, niż tych starszego typu. Dla pasażerów oznacza to zdecydowana poprawę komfortu podróżowania. Do tego, w kolejnych latach zakończą się remonty tras, a nasze pociągi będą mogły rozwijać wyższe prędkości, co znacznie skróci czas jazdy na niektórych odcinkach - dodaje.

Pozostałe wagony z zamówionych 68 mają trafić do PKP Intercity do wakacji bieżącego roku.

Zobacz zdjęcia wagonów sprzed modernizacji i po niej:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro