Legalne graffiti w Poznaniu: na moście Przemysła i wiaduktach
Już w lutym pisaliśmy o nietypowym pomyśle miasta, dzięki któremu z Poznania ma zniknąć nielegalne graffiti. Urzędnicy postanowili udostępnić grafficiarzom wybrane przestrzenie, w których mogą tworzyć swoje dzieła. Znamy ich lokalizację.
"Poznań promuje sztukę nie wandalizm" - taką nazwę nosi program, który chcą prowadzić wspólnie miejska policja oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM. Już w lutym rozmawialiśmy na ten temat z Michałem Lemańskim z wydziału. - Doszliśmy do wniosku, że karanie osób zajmujących się graffiti nie jest wystarczające. Chcemy więc z jednej strony edukować młodzież, a z drugiej strony zapewnić grafficiarzom alternatywę i udostępnić im wybrane ściany w mieście do malowania - wyjaśniał.
Pojawiła się już lista miejsc, w których można tworzyć legalne graffiti - są to wybrane przejścia podziemne, ściany oporowe, wiadukty i most. Konkretnie: most Przemysła, przejścia podziemne Żegrze, Botaniczna i Leonarda, wiadukty Droga Dębińska i Lechicka, a także ściany oporowe w ulicy Przelot, Św. Wawrzyńca, Lutyckiej i Hetmańskiej.
Każdy grafficiarz może malować na wskazanych ścianach, ale jest warunek - musi przestrzegać regulaminu. A zgodnie z nim na ścianach nie mogą się pojawić "treści nazistowskie, rasistowskie, pornograficzne, nawołujące do przemocy oraz naruszające godność ludzką". Dodatkowo nie wolno w nich wiercić. Po zakończonej pracy autor musi po sobie posprzątać teren przy ścianie.
Warto o planach związanych z malowaniem graffiti poinformować Wydział Zarządzania Kryzysowego (na adres [email protected]). - Powiadomienie nie jest obowiązkowe, wykorzystane będzie jedynie do powiadomienia policji i Straży Miejskiej Miasta Poznania o zamiarze malowania graffiti w konkretnym miejscu celem uniknięcia niepotrzebnych działań represyjnych policji i SMMP - czytamy w regulaminie.