Pętla na Górczynie: stanęły dwa pawilony, tym razem legalnie
W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy o dwóch pawilonach, które ustawiono nielegalnie na pętli autobusowej na Górczynie. Kupcy, którym zabroniono tu handlu, skarżyli się, że prywatny podmiot ustawił pawilony bez niezbędnych pozwoleń. Pawilony znowu pojawiły się w tym miejscu. Tym razem legalnie.
W wakacje 2012 roku na pętli autobusowej na Górczynie pojawiły się dwa pawilony handlowe. Protestować zaczęli kupcy, którzy również chcieli tu prowadzić działalność, ale im tego zabroniono. Miasto wskazało, że pojedyncze pawilony handlowe nie mogą tu stać. Kupcy wybudowali więc kawałek za pętlą pawilon handlowy za pół miliona złotych. Ostatecznie okazało się, że pawilony stanęły przy pętli nielegalnie i musiały zniknąć.
Kilka dni temu dokładnie te same obiekty ponownie pojawiły się na pętli, ale w nieco innej lokalizacji - tuż przy budynku, w którym można kupić bilety ZTM. - Na dworcu MPK na Górczynie pojawił się znowu pawilon handlowy. Wygląda na ten sam, co w zeszłym roku - tamten stał nielegalnie i był samowolą. Ten jest postawiony w taki sposób, że zasłania budynek kas, biletomat i tablicę informacyjną. Czy znowu samowola? Jeśli ze zgodą MPK, to kto się zgodził, żeby go postawić w takim miejscu - dopytuje nasz czytelnik Tomasz.
Wtóruje mu kolejny czytelnik, Maciej. - Dzisiaj trafiłem po dłuższej mojej nieobecności na pętlę Górczyn i jakie było moje zdziwienie, gdy ujrzałem dwie budki handlowe, o których była już mowa w sierpniu zeszłego roku. Tylko tym razem postawione są bezpośrednio przy Dyżurce ZTM. Czyżby znowu nielegalnie trafiły na Pętlę Górczyńską - pyta.
Tym razem pawilony stoją legalnie. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta 13 marca bieżącego roku wydał pozwolenie na "budowę pawilonów z przeznaczeniem na działalność handlową i poczekalnię". Pawilony mogą więc tutaj stać.
Zarząd Transportu Miejskiego zgodził się na to, by obiekty się tutaj pojawiły. - Podmiot będzie tu prowadzić działalność handlową, ale dodatkowo pojawi się w pawilonie poczekalnia dla pasażerów. W naszym budynku poczekalni nie ma - tłumaczy Maria Piszczek z ZTM. - Podmiot będzie ponosić koszty związane z utrzymaniem poczekalni. To rozwiązanie tymczasowe, bo przepustowość pętli zbliża się do granic możliwości i na pewno to miejsce czekają w najbliższych latach zmiany - kończy.
Ale przez najbliższych kilka lat pasażerowie będą oglądać mało estetyczne połączenie murowanego budynku, pawilonów i wiat przystankowych. - Oczywiście wolałbym, żeby w mieście powstawały obiekty estetyczne - mówi Łukasz Mikuła, radny z komisji polityki przestrzennej. - Na komisji rewitalizacji odbędzie się dyskusja na temat przywrócenia funkcji plastyka miejskiego. W takiej sytuacji mógłby zadziałać - dodaje.
Jak Wam się podobają nowe pawilony na pętli?
Najpopularniejsze komentarze