Reklama
Reklama

Rocznica katastrofy smoleńskiej: marsz przejdzie przez Poznań

Marsz z 2012 roku | fot. Jakub Walczak - archiwum
Marsz z 2012 roku | fot. Jakub Walczak - archiwum

We wtorek, na dzień przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej, w Poznaniu odbywać się będą uroczystości związane z wydarzeniem. Na 16.00 zaplanowano mszę świętą, a o 17.00 przez centrum Poznania przejdzie Marsz Pamięci. Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego apeluje o zgodne z faktami wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

Poznański Klub Gazety Polskiej zaprasza poznaniaków na obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej, które w naszym mieście odbędą się już we wtorek. - W środę wyjeżdżamy na centralne obchody rocznicowe do Warszawy i z tego powodu w Poznaniu uroczystości odbywają się we wtorek - tłumaczy Zenon Torz, przewodniczący Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała przy ulicy Krakowskiej. Będzie to msza za ofiary katastrofy smoleńskiej oraz za ojczyznę. Na 17.00 zaplanowano Marsz Pamięci z tulipanami. - Spotykamy się na ulicy Półwiejskiej przy Starym Browarze - zapowiada Torz. - Przejdziemy deptakiem na Stary Rynek, a stamtąd na plac Wolności i następnie pod Pomnik Katyński u zbiegu ulic Fredry i Al. Niepodległości - dodaje. O 18.00 odbędzie się tutaj modlitwa za osoby, które zginęły podczas katastrofy.

W związku ze zbliżającą się rocznicą katastrofy smoleńskiej Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu przygotował oświadczenie w sprawie wydarzeń z 2010 roku. - W sobotę 10 kwietnia 2010 roku, w 70-tą rocznicę katyńskiego mordu, hołd ofiarom oddać mieli delegaci różnych środowisk, partii, kościołów i instytucji, na czele z uosabiającym majestat Rzeczypospolitej Panem Prezydentem, Profesorem Lechem Kaczyńskim (...). Ich śmierć domaga się od nas, ceniących to dobro wspólne, jakim jest Polska niepodległa, skrupulatnego wyjaśnienia i godnego upamiętnienia - czytamy w liście.

- (...) powinniśmy bezzwłocznie, bez małostkowego mnożenia przeszkód, zadbać o trwałe uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej we wszystkich miejscach Polski, w których jest ona żywa, przede wszystkim zaś w bliskości Pałacu Prezydenckiego w Warszawie - dodają członkowie AKO. - Po drugie, do czego wzywamy jako członkowie wspólnoty akademickiej, powinniśmy użyć wszelkich rzeczowych argumentów i form perswazji, by skłonić obecne władze państwa polskiego oraz Unii Europejskiej, a za ich pośrednictwem również władze Rosji, do udzielenia wszelkiej pomocy naukowcom, którzy zgodnie ze swą najlepszą wiedzą dążą do wyjaśnienia mechaniki lotu i mechaniki zniszczenia TU-154M w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku. Dotychczasowe interdyscyplinarne badania wykazały, że istnieją racjonalne wyjaśnienia przebiegu tej katastrofy - inne niż podaje wersja oficjalna. Odpowiednie służby prowadzące śledztwo mają obowiązek otwarcie wykazać, że przedstawiane przez nie wyjaśnienia są zgodne z prawami nauki i odnieść się do zastrzeżeń zgłaszanych przez kompetentnych naukowców i ekspertów.

- Domagamy się, by Rząd RP realnie, a nie tylko deklaratywnie, podjął dziedzictwo wolnej Polski i zadbał o honor ofiar tragedii oraz poszanowanie wolności konstytucyjnych. Żywimy ciągle nadzieję, że zaprzestanie on lekceważenia lub piętnowania osób dociekających prawdy i poddających efekty swych badań pod osąd publiczny, oraz że odstąpi od dalszego wspierania i osłaniania tych, którzy nie tylko nie dopełnili obowiązku skrupulatnego zbadania rzeczywistego przebiegu wypadków, ale wręcz przyczynili się do zaciemnienia jego obrazu w odbiorze społecznym. Najwyższy czas zawrócić z tej drogi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
5.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro