Reklama
Reklama

"Gołębi sygnalizator" na Słowiańskiej: dlaczego ptaki go wybierają?

fot. Piotr Dionizy Raczkowski
fot. Piotr Dionizy Raczkowski

Od lat przy skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa na jednym sygnalizatorze drogowym przesiadują dziesiątki gołębi. Każdy, kto choć raz był w tej okolicy musiał je widzieć. Dlaczego wybrały właśnie tę okolicę i ten sygnalizator?

Ptaki przesiadujące na sygnalizatorze przy skrzyżowaniu ulic Murawa i Słowiańskiej od lat wzbudzają zainteresowanie poznaniaków. - Zawsze kiedy tam jadę obserwuję, że ptaki siadają na sygnalizacji świetlnej, ale tylko z jednej strony skrzyżowania - na ulicy Słowiańskiej jadąc od strony Naramowickiej. Pozostałe sygnalizatory są puste nawet jeśli na tym jednym nie ma już miejsca na więcej ptaków - pisze Mateusz, nasz czytelnik.

Specjaliści przyznają, że rozwiązanie zagadki sygnalizatora łatwe nie jest. - Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego gołębie wybierają akurat ten sygnalizator - przyznaje prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego. - Przyczyn może być kilka - na przykład odrobina ciepła generowana przez przewody. Łatwiej wskazać, dlaczego gołębie pojawiają się w tej okolicy. Po prostu znajduje się tutaj dużo otwartych koszy na śmieci, a dodatkowo często gołębie są dokarmiane przez ludzi - tłumaczy. - Takie dane uzyskaliśmy na podstawie badań, które przeprowadzaliśmy w mieście w 2010 roku. Badaliśmy w nich czynniki wpływające na rozmieszczenie i zagęszczenie gołębia miejskiego - dodaje.

Dodatkowo gołębie pojawiają się w tym miejscu ze względu na przyzwyczajenie. - Ten sygnalizator jest oblegany przez gołębie przynajmniej od 2004 roku. Ptaki są silnie przywiązane do miejsc rozrodu czy żerowania, dlatego wciąż je tutaj widać - zauważa. - Istotną rolę odgrywa też pewnie wysokość sygnalizatora. Z niego lepiej można obserwować okolicę.

Tryjanowski podkreśla, że duże zagęszczenie gołębi można zaobserwować nie tylko przy skrzyżowaniu Murawy ze Słowiańską, ale też m.in. na całej trasie PST. Wyniki badań mówią, że im wyższa zabudowa i więcej źródeł pokarmu oraz szkół w okolicy (to również wiąże się z dokarmianiem ptaków), tym więcej gołębi na tym terenie. Stwierdzono, że mniej jest ich na terenach oddalonych od centrum Poznania oraz tam, gdzie występuje duże zagęszczenie ulic.

Jak można ograniczyć liczebność tych ptaków w Poznaniu? - Rozwiązaniem problemu dużych zagęszczeń gołębi w środowisku miejskim może być budowa osiedli z niską zabudową oraz stosowanie koszy na śmieci z pokrywami, zwłaszcza w centrum miasta, gdzie liczebność gołębi jest z reguły największa. Mieszkańcy miasta powinni być również właściwie informowani o konsekwencjach dokarmiania gołębi - czytamy w podsumowaniu badań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro