Reklama

Bartłomiej Wróblewski już w Himalajach

fot. Bartłomiej Wróblewski
fot. Bartłomiej Wróblewski

Pod koniec marca pisaliśmy o poznaniaku Bartłomieju Wróblewskim, który wyrusza w Himalaje, aby zdobyć Mount Everest czyli ostatni ze szczytów Korony Ziemi. Atak szczytowy zaplanowany jest na maj, ale poznaniak jest już w Himalajach i przechodzi aklimatyzację.

Bartłomiej Wróblewski jest poznaniakiem. Poza wspinaczką zajmuje się... prawem. Jest doktorem nauk prawnych i dyrektorem Instytutu Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu). Wróblewski zdobył już sześć szczytów, a ostatnim niezdobytym przez niego szczytem jest właśnie Mount Everest, który już raz próbował zdobyć - W ubiegłym roku do zdobycia szczytu zabrakło mi 1000 metrów. Załamała się pogoda. Doszedłem do wniosku, że muszę zawrócić. Nie było sensu iść dalej, nadmiernie ryzykować - mówił himalaista przed wyprawą.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W Himalaje Wróblewski dotarł 30 marca - Dla lepszej aklimatyzacji w Himalaje przybyłem na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem wyprawy. Pierwsze dni spędziłem samemu. 30 marca przyleciałem z Katmandu do Lukli (2.860 m), a stamtąd przeszedłem do Pfakding (2.610 m). 31 marca dotarłem do Namche Bazaar (3.440 m). W oczekiwaniu na pozostałych uczestników wyprawy zrobiłem dwudniową wycieczkę do klasztoru w Thame (3920 m), położonego na północny-zachód od Namche. W czasie wędrówki dotarłem do wysokości 4.250 m - relacjonuje poznaniak. W tej chwili wszyscy członkowie wyprawy są już w Namche. W najbliższych dniach alpiniści wyruszą w drogę, w planach mają między innymi zdobycie szczytu Lobuche Wschodni, a 14 kwietnia powinni dotrzeć do bazy pod Mount Everestem. Wejście na Mount Everest planowane jest na maj, a powrót do kraju na czerwiec.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z Barłomiejem Wróblewskim, który był gościem Wieczoru WTK kilka dni przed wylotem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro