Reklama
Reklama

Mamy wiosnę... ale tylko w kalendarzu

Wiosenny bałwan | fot. Luiza M. Mucha
Wiosenny bałwan | fot. Luiza M. Mucha

W środę kilka minut po godzinie 12.00 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Od czwartku wiosnę mamy też w kalendarzu. Do tego niestety nowa pora roku na razie się ograniczy. Aura wciąż jest zimowa i taka w najbliższym czasie pozostanie.

Dlaczego wiosna kalendarzowa i astronomiczna nie rozpoczynają się równocześnie? Wiosna w kalendarzu zawsze zaczyna się 21 marca, a w astronomii... wszystko zależy od momentu wystąpienia równonocy wiosennej. Wiosna astronomiczna zaczyna się w chwili, gdy Słońce przekracza punkt Barana na równiku niebieskim. Co ciekawe, przez najbliższe ponad 30 lat początek astronomicznej wiosny będziemy obchodzić 20 marca, a więc tak jak w tym roku.

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie rozpieszczał poznaniaków. Rano sypnęło śniegiem, a do tego było zimno. Wiosna w kalendarzu powita nas podobnie. Będzie nam towarzyszyć duże zachmurzenie i słabe opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry w Poznaniu mogą pokazać maksymalnie 2 stopnie powyżej zera. Niestety najbliższe dni nie wróżą rychłego ocieplenia - wręcz przeciwnie. W weekend nocami ma być nawet -10 stopni Celsjusza.

Nadejście wiosny wiąże się z wydłużaniem się dni - do jesieni będą one dłuższe niż noce. Uwaga śpiochy! Już niedługo przestawiamy zegarki. W nocy z 30 na 31 marca (świąteczny weekend) wskazówki trzeba przestawić z godziny 2.00 na 3.00 - będziemy więc spać godzinę krócej.

Jak powitać wiosnę? Uczniowie przez lata decydowali się na "tradycyjne" wagary. - Od pewnego czasu ten problem w naszym mieście nie występuje z tak dużym nasileniem jak jeszcze kilka lat temu - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. - Przede wszystkim dzięki szkołom, które nie organizują w tym dniu lekcji, a jakieś wydarzenia. Uczniom po prostu nie opłaca się uciekać ze szkoły - zauważa.

Maluchy z opiekunami zdecydują się w czwartek na topienie Marzanny. - To tradycja praktykowana w naszym kraju od lat. Zadbajmy jednak o to, by Marzanna nie była groźna dla środowiska. Wykonajmy ją więc z drewna, słomy, a więc materiałów, które łatwo się rozłożą. Nie ubierajmy jej w folię i plastik bo to groźne dla zwierząt i ryb - kończy.

Wśród dzieci, które witają wiosnę uroczyście są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu. Szkoła zorganizowała kolorowy korowód na powitanie nowej pory roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.96 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro