Reklama
Reklama

Zielony Poznań - początek Dni św. Patryka

Ubiegłoroczne podświetlenie stadionu z okazji Dnia św. Patryka | fot. Tomasz Szwajkowski
Ubiegłoroczne podświetlenie stadionu z okazji Dnia św. Patryka | fot. Tomasz Szwajkowski

W piątkowy wieczór m.in. Ratusz zostanie oświetlony na zielono. Iluminacja będzie początkiem trzydniowych obchodów Dnia św. Patryka. Podczas ich trwania Poznań prześle specjalne życzenia do Irlandii.

W piątek o godz. 18:30, w obecności m.in. prezydenta Ryszarda Grobelnego i Ambasadora Irlandii w Polsce Eugene’a Hutchinsona, uruchomiona zostanie okolicznościowa, zielona iluminacja Ratusza. Do niedzieli specjalne oświetlenie będzie działać także na Stadionie Miejskim oraz Wieży Sędziowskiej nad Jeziorem Malta.

Miejsca te, zdaniem organizatorów z Fundacji Kultury Irlandzkiej, nawiązują do niepowtarzalnej atmosfery, jaka powstała w Poznaniu po przyjeździe irlandzkich kibiców na Euro 2012. Miasto Poznań zamierza także przesłać do Irlandii specjalne zielone życzenia, mające zachęcić turystów z tego kraju do ponownego odwiedzenia miasta.

W czasie Dni św. Patryka odbędzie się szereg imprez, nawiązujących do kultury irlandzkiej. W sobotę w IV Liceum Ogólnokształcącym od godz. 10 do 14 chętni będą mogli oglądać pokazy irlandzkiego tańca, a także spróbować swych sił na parkiecie w rytmach "zielonej" muzyki. Miłośnicy irlandzkich rytmów przez cały weekend mają także możliwość słuchania koncertów, które odbędą się w Pubie Tanners przy ul. Klasztornej. Poza tym na okoliczność Dni św. Patryka Charlie Monroe Kino Malta organizuje Festiwal Filmu Irlandzkiego, a Muzeum Archeologiczne w niedzielę na godz. 14 zaprasza na wystawę "Magiczna Irlandia". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dni św. Patryka są organizowane w Poznaniu już po raz dziesiąty. Nawiązują one do święta narodowego Irlandczyków, w czasie którego mieszkańcy Zielonej Wyspy organizują festyny i uliczne pochody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro