Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 3
Reklama

Misterium za tydzień ponownie na Cytadeli. Warszawskie odwołano

KaT
piątek, 15.03.2013 r.
godz. 13.51
KaT | piątek, 15.03.2013 r., godz. 13.51
Misterium za tydzień ponownie na Cytadeli. Warszawskie odwołano
fot. Maja Poniatowska - archiwum

Już za tydzień na poznańskiej Cytadeli 13 raz w historii odbędzie się największe w Europie Misterium Męki Pańskiej. Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy chcieli zaprezentować Misterium również w Warszawie - miało się odbyć w sobotę. Ze względu na pogodę wydarzenie jednak odwołano. Prawdopodobnie odbędzie się w innym terminie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W ubiegłym roku Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zobaczyło około 60 tysięcy osób. To dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że pogoda nie rozpieszczała poznaniaków - było zimno i padał śnieg. Organizatorzy spodziewali się nawet 100 tysięcy osób, ale ostatecznie z 60 tysięcy obecnych na Cytadeli byli bardzo zadowoleni.

I w tym roku wielkie widowisko Artura Piotrowskiego zawita na Cytadelę. - Niech to Misterium, które jest wyjątkowym widowiskiem trwającym tylko 80-minut, będzie dobrze spędzonym czasem w gronie rodziny, przyjaciół i bliskich, aby wspólnie przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz dobrze przygotować się na najważniejsze święta Wielkiej Nocy - informują organizatorzy wydarzenia.

1000 osób pracuje nad tym, by widowisko zachwycało dopracowaniem i specyficzną atmosferą. By Misterium mogło się odbyć pracuje nad nim 300 aktorów, setki harcerzy i członków chóru, dziesiątki organizatorów. Gdy widowisko odbywało się pierwszy raz - organizacją zajmowali się przede wszystkim poznańscy studenci. Niektórzy do dziś pomagają w przygotowaniach, angażując w to swoje rodziny.

Każdego roku zainteresowanie Misterium rośnie. Połączenie światła, muzyki, kunsztownej scenografii i kostiumów oraz setek aktorów tworzy niezapomnianą atmosferę. W tym roku widowisko ma zobaczyć nawet 100 tysięcy osób. Niezwykły spektakl odbędzie się bez względu na pogodę.

W trakcie widowiska bardzo ważne jest zapewnienie widzom i aktorom bezpieczeństwa. Na miejscu zjawią się służby medyczne, policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy drogowi oraz harcerze. W okolicach Cytadeli mogą występować utrudnienia w ruchu. O planowanych zmianach komunikacyjnych będziemy informować na bieżąco. Organizacja wydarzenia wymaga sporych środków finansowych. Każdy może wspomóc organizatorów. Po zakończeniu widowiska aktorzy, z pochodniami w rękach, zbierają od widzów datki.

Poznańskie Misterium odbędzie się 23 marca, w sobotę, o godzinie 19.00 na Placu pod Dzwonem Pokoju. Poprzedzi je Msza Św. w kościele księży Salezjanów przy ul. Warzywnej na Winogradach (o 17.00). Po Mszy, wszyscy jej uczestnicy wraz z aktorami przejdą na Cytadelę.

W najbliższą sobotę Misterium miało się odbyć w Warszawie. - Niestety z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych jesteśmy zmuszeni odwołać warszawskie Misterium z uwagi na zdrowie aktorów, szczególnie tych krzyżowanych - informuje Artur Piotrowski, organizator Misterium. - Tydzień później przedstawiamy Misterium w Poznaniu. Myślę także o uczestnikach którzy przyjdą i będą stali w ciszy i skupieniu przez 90 minut, a pewnie dłużej. Tak niskich temperatur oraz zalegającego śniegu nigdy w historii Misterium nie było. Wkrótce podany zostanie nowy termin warszawskiego Misterium i będzie to prawdopodobnie jeden z dni w Wielkim Tygodniu. Przepraszamy wszystkich, którzy oczekiwali na to wydarzenie i prosimy o modlitwę.

Reklama