Poznań: trwa piąty Tydzień Mózgu
W poniedziałek w Poznaniu rozpoczął się Tydzień Mózgu. Do piątku poznaniacy będą mieli możliwość uczestniczenia w wykładach najwybitniejszych w Polsce specjalistów z zakresu biologii, psychologii i psychiatrii.
W poniedziałek w ramach Tygodnia Mózgu odbyły się dwa wykłady profesorów Polskiej Akademii Nauk oraz koncert muzyki perkusyjnej w poznańskiej Akademii Muzycznej.
Przed uczestnikami tygodnia jeszcze wiele atrakcji. We wtorek będzie można posłuchać o chorobach naczyniowych mózgu i uzależnieniach. O godz. 18 w Ośrodku Nauki PAN przy ul. H. Wieniawskiego odbędzie się wykład dr Bogusława Habrata, poświęcony problemowi seksoholizmu.
Na środę przygotowano wykłady, dotyczące słuchu i pułapek myślenia. O godz. 17 rozpocznie się wykład prof. Witolda Szyftera "Dlaczego mózg musi słyszeć?", zaś na godz. 18 organizatorzy przygotowali interaktywne zajęcia pt. "Kupujemy - czy naprawdę tego chcemy? Jak ustrzec się przed manipulacją?".
Czwartek upłynie pod znakiem problemów, związanych z pamięcią i depresją. Wykłady na te tematy wygłoszą prof. Małgorzata Kossut oraz Janusz Rybakowski. W piątek, czyli ostatni dzień Tygodnia Mózgu, słuchacze będą mogli pogłębić swą wiedzę o językach obcych. Wtedy to o godz. 17 rozpocznie się wykład dr Olgi Zając-Spychały "Nasz prymus mózg, czyli o procesach poznawczych". Ostatni wykład, który będzie wygłoszony podczas Tygodnia Mózgu, nosi tytuł "Czy osoby dwujęzyczne mają inne mózgi?". Wygłosi go prof. Grzegorz Króliczak o godz. 18.
Tegoroczny Tydzień Mózgu jest piątą tego typu imprezą, odbywającą się w Poznaniu. Organizuje go Polska Akademia Nauk w ramach Światowego Tygodnia Mózgu, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Ryszard Grobelny i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W Polsce podobne wydarzenia odbywają się w Krakowie i w Warszawie.