Reklama
Reklama

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

fot. Sebastian Czopik, archiwum
fot. Sebastian Czopik, archiwum

W piątek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędą się specjalne wykłady, msza w intencji ofiar i spotkanie pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Już po raz trzeci 1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Idea przewodnią tego państwowego święta jest uświadamianie rodakom prawdy o roli, jaką ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii. Za trud heroicznej walki o niezawisłą Rzeczpospolitą, o godność, honor, wielkość i ducha narodu spotkały ich wieloletnie prześladowania, tortury, więzienie i śmierć, a ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach. Komunistyczna propaganda szargała pamięć o nich, nazywała ich bandytami, a stworzone przez nich oddziały bandami, tak aby zabić pamięć o nich w narodzie - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Program obchodów:

1 marca:

10.00 - 15.30 konferencja naukowa IPN Poznań i WMWN w Poznaniu "O naszą Niepodległą - czyn niepodległościowy Wielkopolski w XIX i pierwszej połowie XX wieku" (sala audiowizualna Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, wejście od ul. Wieniawskiego 17/19)

16.00 Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela (ul. Fredry 11)

17.00 Po Mszy św. Marsz Pamięci ulicami: Fredry, Gwarna, Św. Marcin, al. Niepodległości

18.00 Główne uroczystości pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (al. Niepodległości) - wystąpienia okolicznościowe przedstawicieli Komitetu Obchodów, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, założenie biało-czerwonych wstążek na drzewie-symbolu przy pomniku PPPiAK, wysłuchanie pieśni patriotycznej Śpij kolego.

19.00 Promocja monumentalnej publikacji IPN "Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956", pod red. Tomasza Łabuszewskiego. Projekcje filmów dokumentalnych przypominających sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych (sala audiowizualna Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, wejście od ul. Wieniawskiego 17/19)

2 marca

17.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego w kościele pw. św. Wawrzyńca (Pallotyni, Kaplica Miłosierdzia, ul. Przybyszewskiego 30)

18.00 Pokaz filmu poświęconego Żołnierzom Wyklętym w Wielkopolsce pt. WSGO "Warta" (sala wykładowa przy kościele pw. św. Wawrzyńca, ul. Przybyszewskiego 30)

Szczegółowe informacje tutaj.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Święto obchodzone 1 marca nie jest dniem wolnym od pracy i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.09 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro