Reklama

W Polsce wzrasta ilość incydentów rasistowskich

Fragment okładki Brunatnej Księgi 2011 - 2012 | fot. Nigdy Więcej
Fragment okładki Brunatnej Księgi 2011 - 2012 | fot. Nigdy Więcej

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" opublikowało kolejną edycję "Brunatnej Księgi", której celem jest dokumentowanie aktów dyskryminacji oraz przestępstw o podłożu ksenofobicznym. Najnowsza edycja obejmuje lata 2011 - 2012, a autorzy przytaczają również zdarzenia z Poznania.

Stowarzyszenie Nigdy Więcej działa od 1996 roku, a za cel stawia sobie przeciwdziałanie rasizmowi i wszelkim formom nietolerancji. Jednym z efektów działań jest "Brunatna Księga", która dokumentuje wszystkie incydenty, przestępstwa o charakterze ksenofobicznym. Tegoroczna edycja księgi obejmuje lata 2011 - 2012, a jej autorzy zauważają znaczący wzrost incydentów z udziałem skrajnej prawicy - W ostatnich dwóch latach odnotowaliśmy znaczący wzrost agresji ze strony skrajnych nacjonalistów na terenie całego kraju. Więcej jest rasizmu, antysemityzmu i przemocy. Na naszych oczach neofaszyzm przestaje być marginesem. To bardzo niepokojąca tendencja, wobec której potrzebna jest zdecydowana reakcja. Jak daleko posuwają się faszyści, dowodzi choćby wtorkowy atak na wykład prof. Środy na Uniwersytecie Warszawskim - mówi Marcin Kornak, autor ‘Brunatnej Księgi’ i prezes Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Wśród zdarzeń z ostatnich dwóch lat wymieniane jest pobicie studentów z Kamerunu na terenie Łodzi, profanacja cmentarza żydowskiego w Lublinie czy atak na Romkę z dziećmi w Siemianowicach Śląskich. W całej księdze zarejestrowano ponad sześćset takich zdarzeń, a wymieniane są również zdarzenia z Poznania. Autorzy księgi przypominają skandal, który wybuchł w styczniu 2011 roku. Poznańskie media ujawniły wówczas, że część lokali gastronomicznych w centrum miasta wprowadziła zakaz wstępu dla Romów. Nie brakuje również zdarzeń, których bohaterami są kibice Lecha Poznań - 27 lutego podczas meczu Ekstraklasy piłki nożnej Lech Poznań - Widzew Łódź pseudokibice drużyny gospodarzy skandowali hasła: "Wygramy, wygramy, Żydów pokonamy" oraz "Żydzi wy...ć" - czytamy w księdze. Autorzy wspominają też o zniszczeniu w kwietniu 2012 roku pomnika przy ulicy Królowej Jadwigi, upamiętniającego ofiary obozu pracy dla Żydów. Cała księga została udostępniona na stronach internetowych stowarzyszenia.

Podstawowym zadaniem księgi jest dokumentowanie tego typu zjawisk, ale jednocześnie autorzy chcieliby, aby ich praca była traktowana jako ostrzeżenie - Różnorodność kulturowa jest charakterystyczna dla współczesnej Europy i dla świata. Wielokulturowość staje się nieodłączną częścią naszej teraźniejszości i przyszłości. Świadomość tej kwestii rośnie w Polsce, ale ciągle zbyt powoli. Problemy, które opisuje Brunatna Księga, okazują się coraz bardziej istotne. Nie możemy zamykać na nie oczu - pisze we wstępie dr hab. Rafał Pankowski, prof. Collegium Civitas, współzałożyciel Stowarzyszenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro