Reklama
Reklama

Estakada Katowicka przejezdna do 28 lutego. Co dalej?

Do 28 lutego 2013 roku po Estakadzie Katowickiej w ciągu ulicy Krzywoustego mogą się poruszać samochody. Tak wynika z oficjalnego postanowienia Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Co czeka nas od 1 marca? Nie wiadomo.

Estakada Katowicka w ciągu ulicy Krzywoustego od dłuższego czasu znajduje się w opłakanym stanie. Na początku stycznia 2012 roku zdecydowano się na wprowadzenie w tym miejscu zakazu ruchu dla samochodów ciężarowych o wadze przekraczającej 10 ton. Ciężarówki, które wjeżdżają do Poznania trasą S11 z kierunku Katowic lub z autostrady A2 korzystają z objazdu, który poprowadzono właśnie autostradą.

Mimo odciążenia konstrukcji, ta wciąż jest w fatalnym stanie. Ciągle pojawia się ryzyko, że obiekt trzeba będzie zamknąć tym samym odcinając sporą część Rataj (a także podpoznańskie miejscowości) od najszybszego dojazdu do centrum miasta.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego od miesięcy przygląda się estakadzie, zleca kolejne ekspertyzy i zbiera opinie ekspertów. - We wrześniu ubiegłego roku otrzymałem analizę konstrukcji obiektów przeprowadzoną przez Politechnikę Poznańską. Wynikało z niej, że po estakadzie będzie można jeździć jeszcze długo, nawet do końca 2013 roku i dłużej. Mam jednak wątpliwości - mówi Jerzy Witczak, WINB.

W związku z tymi wątpliwościami inspektor udał się do Krakowa. - Dokonaliśmy odkrywki zbrojenia konstrukcji w jej środkowej części. Analiza poznańskich naukowców nie dotyczyła bowiem środkowych belek. Nasze informacje przekazaliśmy do specjalistów z Krakowa i teraz właśnie do nich jadę, by uzyskać ekspertyzę.

Termin zamknięcia estakady to wciąż 28 lutego 2013 roku. - W tej chwili nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy termin kolejny raz zostanie przełożony. Swoją decyzję uzależniam od opinii specjalistów z Krakowa - zaznacza.

Przypomnijmy, że koszt przebudowy Estakady Katowickiej szacuje się na 200 milionów złotych. Miasto obecnie nie ma pieniędzy na ten cel.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro