Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Towarowa: znaleziono dziecięce mogiły

KaT
czwartek, 31.01.2013 r.
godz. 14.03
KaT | czwartek, 31.01.2013 r., godz. 14.03
Prace archeologów - fot. czytelniczka

W ubiegłym tygodniu przy skrzyżowaniu ulic Towarowej i Powstańców Wielkopolskich, na terenie placu budowy nowego układu komunikacyjnego przy moście Dworcowym, znaleziono ludzkie szczątki. Kiedyś istniał tu cmentarz. - W tej chwili znaleźliśmy już 40 grobów na terenie kwatery dziecięcej - zdradza archeolog.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-5°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zdjęcie archeologów prowadzących prace na placu budowy przy ulicy Towarowej dostaliśmy od naszej czytelniczki. - Na rogu ul. Powstańców Wlkp. i Towarowej podczas prac budowlanych natrafiono na ludzkie kości. Na miejscu są już archeolodzy - napisała.

- Prace archeologiczne rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu - mówi Przemysław Terlecki z TriGranitu. To właśnie na placu budowy nowego układu komunikacyjnego zapewniającego dojazd do inwestycji Poznań City Center i nowego dworca PKS znaleziono ludzkie kości. - Na miejscu pojawili się archeolodzy. Przygotowaliśmy dla nich namiot, by szczątki nie znajdowały się na widoku - dodaje.

Udało nam się skontaktować z archeologiem kierującym pracami przy ulicy Towarowej. - W tej chwili kopiemy na terenie byłego cmentarza parafii Św. Marcina - mówi Piotr Wawrzyniak, archeolog. - Powstał w połowie XIX wieku, a 100 lat później przestał istnieć. Pochowano tu między innymi ciało Hipolita Cegielskiego. Cmentarz zniszczyli Niemcy. Część kości stąd zabrano i przeniesiono na inne cmentarze w Poznaniu.

Niestety nie zrobiono tego skrupulatnie. - W tej chwili sprawdzamy kwaterę dziecięcą. Kopiemy od kilku dni i już mamy 40 grobów. W każdym dziecięce kości. Nie wiemy, ile jeszcze grobów znajdziemy, może ich być znacznie więcej - tłumaczy. - Myślę, że prace będziemy prowadzić przez miesiąc. Wiele zależy od pogody.

Czy prace archeologów opóźnią budowę dróg w tym rejonie. - W tej chwili prace archeologiczne nam nie przeszkadzają, ponieważ prowadzone są na obrzeżach placu budowy - zapewnia Terlecki. - Trudno jednak przewidzieć, co będzie się działo dalej - kończy.

Reklama