Reklama
Reklama

Towarowa: znaleziono dziecięce mogiły

W ubiegłym tygodniu przy skrzyżowaniu ulic Towarowej i Powstańców Wielkopolskich, na terenie placu budowy nowego układu komunikacyjnego przy moście Dworcowym, znaleziono ludzkie szczątki. Kiedyś istniał tu cmentarz. - W tej chwili znaleźliśmy już 40 grobów na terenie kwatery dziecięcej - zdradza archeolog.

Zdjęcie archeologów prowadzących prace na placu budowy przy ulicy Towarowej dostaliśmy od naszej czytelniczki. - Na rogu ul. Powstańców Wlkp. i Towarowej podczas prac budowlanych natrafiono na ludzkie kości. Na miejscu są już archeolodzy - napisała.

- Prace archeologiczne rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu - mówi Przemysław Terlecki z TriGranitu. To właśnie na placu budowy nowego układu komunikacyjnego zapewniającego dojazd do inwestycji Poznań City Center i nowego dworca PKS znaleziono ludzkie kości. - Na miejscu pojawili się archeolodzy. Przygotowaliśmy dla nich namiot, by szczątki nie znajdowały się na widoku - dodaje.

Udało nam się skontaktować z archeologiem kierującym pracami przy ulicy Towarowej. - W tej chwili kopiemy na terenie byłego cmentarza parafii Św. Marcina - mówi Piotr Wawrzyniak, archeolog. - Powstał w połowie XIX wieku, a 100 lat później przestał istnieć. Pochowano tu między innymi ciało Hipolita Cegielskiego. Cmentarz zniszczyli Niemcy. Część kości stąd zabrano i przeniesiono na inne cmentarze w Poznaniu.

Niestety nie zrobiono tego skrupulatnie. - W tej chwili sprawdzamy kwaterę dziecięcą. Kopiemy od kilku dni i już mamy 40 grobów. W każdym dziecięce kości. Nie wiemy, ile jeszcze grobów znajdziemy, może ich być znacznie więcej - tłumaczy. - Myślę, że prace będziemy prowadzić przez miesiąc. Wiele zależy od pogody.

Czy prace archeologów opóźnią budowę dróg w tym rejonie. - W tej chwili prace archeologiczne nam nie przeszkadzają, ponieważ prowadzone są na obrzeżach placu budowy - zapewnia Terlecki. - Trudno jednak przewidzieć, co będzie się działo dalej - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
6.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro