Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
18 5
Reklama

Najstarszy poznański blok z wielkiej płyty ma już 45 lat

BS
poniedziałek, 28.01.2013 r.
godz. 23.44
BS | poniedziałek, 28.01.2013 r., godz. 23.44

Czterdzieści pięć lat temu oddano do użytku pierwszy budynek w z tzw. wielkiej płyty w Poznaniu. Teoretycznie tego typu budynki powinny wytrzymać maksymalnie pięćdziesiąt lat, ale wszystko wskazuje na to, że będą używane znacznie dłużej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
11°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
18°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1026 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Blok numer sto jedenaście na poznańskim osiedlu Piastowskim jest pierwszym budynkiem z wielkiej płyty, który oddano do użytku w Poznaniu. Stało się to 28 stycznia 1968 roku, a wśród mieszkańców z najdłuższym stażem są państwo Dalkowscy - Jak weszłam to nie wierzyłam, że to jest moje. To było coś pięknego - mówi Pani Zdzisława. Budynki wybudowane w tej technologii budzą wiele kontrowersji, a jednym z problemów jest to, że ich trwałość oszacowano na pięćdziesiąt lat.

Sprawą bloków zajęła się sejmowa komisja infrastruktury, która chciałaby, aby bloki z wielkiej płyty przeszły kontrolę - Na dzisiaj oceniając stan techniczny budynków na osiedlu Piastowskim i innych osiedlach, mogę stwierdzić, że on jest naprawdę dobry - mówi Tadeusz Stachowski, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych. Taką opinię potwierdza również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - Nie mieliśmy do tej pory żadnych sygnałów dotyczących zagrożenia konstrukcji budynków z wielkiej płyty - mówi Paweł Łukaszewski. Choć przyznaje, że często to sami mieszkańcy poddają budynku ciężkiej próbie - Przekuwają otwory pomiędzy pomieszczeniami w tych niewielkich mieszkaniach, ale robią to bez pomocy osób, które posiadają uprawnienia budowlane. I niestety te przekucia odbywają się w płytach nośnych - dodaje Łukaszewski.

O zaletach i wadach osiedli z wielkiej płyty można napisać wiele. Wydaje się jednak, że jeszcze przez wiele lat, nie znikną one z krajobrazu polskich miast.

Reklama