Reklama

Połowa serwerów Facebooka zmieści się na poznańskich Ratajach

W 2014 roku ma zostać uruchomiona w Poznaniu nowa serwerownia firmy Beyond. Zobacz jak będzie wyglądał nowy teleinformatyczny bunkier o powierzchni ponad 6 tysięcy metrów.

Serwerownia, czyli centrum przetwarzania danych to specjalnie przystosowany obiekt do przechowywania i przesyłania danych. Najprościej mówiąc dzięki data center rozsypanym po całym świecie możemy każdego dnia korzystać z internetu.

Beyond to spółka należąca do Sebastiana Kulczyka i Michała Grzybkowskiego. Powstała w 2005 roku, by w 2007 roku uruchomić pierwsze data center w Starym Browarze. Jedno z najnowocześniejszych w Europie centrum danych zasłynęło gdy pomogło serwisowi nasza-klasa.pl ustabilizować pracę serwisu w czasie nieprawdopodobnego wzrostu popularności. To właśnie dzięki firmie Beyond, z serwisu nasza-klasa.pl zniknął przysłowiowy "pan gąbka". W serwerowni w Starym Browarze swoje dane przechowuje grupa Allegro, Vox, Media Markt, Dalkia czy Level3. W styczniu 2013 roku spółka otrzymała nagrodę Diament Forbesa.

Nowa serwerownia spółki zlokalizowana będzie przy ulicy Dziadoszańskiej 10 w Poznaniu. Będzie miała powierzchnię ponad 6000 metrów kwadratowych co umożliwi pracę nawet 100 tysiącom serwerów jednocześnie. Facebook - najpopularniejszy w tej chwili serwis na świecie - posiada w sumie około 200 tysięcy własnych serwerów.

"Tak imponująca moc obliczeniowa wymaga należytej infrastruktury technicznej w zakresie zasilania i chłodzenia i by ją zapewnić wszystkie kluczowe systemy są zdublowane. Nowa serwerownia Beyond.pl będzie spełniać najwyższy możliwy poziom międzynarodowych standardów TIER 4" - mówi w rozmowie z epoznan.pl Michał Grzybkowski, prezes Beyond.

Grzybkowski zapowiada, że ten "informatyczny bunkier" będzie wyposażony w dwa niezależne przyłącza o mocy 14 MW, nawet do 16 generatorów prądotwórczych i przesył danych z prędkością liczoną w terabitach na sekundę. Wszystko po to, aby zapewnić bezawaryjne działanie serwerów przez 99,995% czasu działania.

Obok serwerowni ma powstać także część biurowa. 20 tysięcy metrów w siedmiopiętrowych biurowcach klasy B. Wedle nieoficjalnych informacji, za projekt serwerowni odpowiada biuro architektoniczne ELD, a koncepcję części biurowej opracowuje pracownia CDF. Nowa serwerownia Beyond rozpocznie działalność w 2014 roku.

To nie jedyna serwerownia budowana w tej chwili w Poznaniu. Do końca 2013 roku spółka INEA zamierza oddać do użytku pierwszą część swojego data center o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Według analityków firmy Audytel wartość usług lokacji serwerów w przeciągu najbliższych 3 lat ma urosnąć o 117 %.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro